Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak powinna wyglądać narodowa kokarda -symbol polskiego patriotyzmu?

Zdzisław Surowaniec
Helena Ataman trzyma dwie Kokardy Narodowe – na zdjęciu z lewej strony jest kokarda wykonana zgodnie z zaleceniami heraldyki, z prawej jest kokarda wykonana w tym roku przez panie z Jarzębinki.
Helena Ataman trzyma dwie Kokardy Narodowe – na zdjęciu z lewej strony jest kokarda wykonana zgodnie z zaleceniami heraldyki, z prawej jest kokarda wykonana w tym roku przez panie z Jarzębinki. Zdzisław Surowaniec
Jak powinna wyglądać narodowa kokarda, która od kilku lat jest popularna ozdobą strojów w czasie patriotycznych manifestacji? O to "Echo Dnia" poróżniło się z seniorami z Klubu Jarzębinka.

Podczas Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w Stalowej Woli panie z Jarzębinki przygotowały kilkaset narodowych kokard. Jak nam powiedziała Helena Ataman, wykonały je według wskazówek osoby, którą uznały za znawcę tematu.

BIAŁE SERCE

Według tych zaleceń, kokarda miała czerwone serce i biały otok. Panie nazwały je kotylionem. W relacji w sobotnim "Echu Dnia" wytknęliśmy paniom, że przy całym szacunku dla ich patriotyzmu i wysiłku, kokardy zostały źle wykonane, ponieważ powinny mieć białe serce i czerwony otok.

Sprawa stanęła na ostrzu noża i próbowaliśmy wyjaśnić kto ma rację. Okazało się, że prawda leży pośrodku. Zaglądnęliśmy do internetowej encyklopedii. A tam przede wszystkim wyczytaliśmy, że kokarda narodowa bywa błędnie nazywana "kotylionem". Można natomiast powiedzieć kokardka (tak jak my to napisaliśmy), bo taka nazwa jest też poprawna, choć nieoficjalna.

WPISANE DO KONSTYTUCJI

A teraz do rzeczy czyli do koloru. Barwy biały i czerwony zostały uznane za polskie narodowe 3 maja 1792 roku. Natomiast klasyfikacja barw narodowych i wpisanie ich do uchwały sejmowej dokonało się 7 lutego 1981 roku. Wówczas w artykule 2 napisano: "Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym". Oznaczało to białe serce czyli środek i czerwony otok czyli tło.

Jednak to zalecenie uznane za poprawne heraldycznie było różnie traktowane. W okresie Powstania Styczniowego upowszechnił się pierwszy typ Polskiej Kokardy Narodowej - czerwone serce z białym otokiem. Widać to m.in. na obrazie Artura Grottgera "Pożegnanie". Zobaczyliśmy zdjęcia z roku 2010 i 2011, na których prezydent Bronisław Komorowski z małżonką mają przypięte kokardy właśnie z czerwonym sercem! I między innymi na tym wzorowały się panie z Jarzębinki. W tym roku prezydencka para miała kokardy z białym środkiem!

NAWET TRZY OKRĘGI

Jak się jednak okazuje, już w okresie powstania wielkopolskiego w latach 1918-1919 noszono kokardę z białym sercem i czerwonym otokiem. Według Encyklopedii Gutenberga z 1931 roku, kolor biały jako zastępujący godło Orła Białego musi być zawsze na pierwszym miejscu, drugie miejsce przypada barwie tarczy to jest barwie czerwonej.

Według zaleceń heraldycznych średnica kokardy narodowej powinna wynosić od 4 do 6 cm i powinna składać się z dwóch okręgów białego centralnego oraz okalającego go czerwonego. Nie będzie błędem, jeśli kokarda narodowa będzie mieć środek biały objęty kołem czerwonym poza który na zewnątrz jest jeszcze biały otok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie