Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie walczyć z kacem

Grzegorz LIPIEC [email protected]
www.sxc.hu
Na balach, prywatkach czy też dyskotekach nikt z nas nie będzie się w tę jedną szczególną noc oszczędzał. Nie odmówimy kolejnego kieliszka wódki, lampki szampana czy też wina, a następnego dnia będziemy… cierpieć.

Jeszcze przed rozpoczęciem sylwestrowego szaleństwa radzimy, jak uporać się z kacem.

CO TO JEST KAC?

Upojenie alkoholowe to zatrucie, z którym organizm musi sobie poradzić. Niekiedy robi to już w trakcie imprezy - stąd mdłości i wymioty. Ale najczęściej dopiero następnego dnia jesteśmy świadomi jak źle nasze ciało znosi nadmiar alkoholu. Żeby zneutralizować toksyczny etanol, organizm przekształca go w dwutlenek węgla. Ale nie od razu, proces przebiega stopniowo. Jednym z etapów jest przemiana w aldehyd octowy. To właśnie on jest obwiniany za dolegliwości związane z kacem.

RECEPTY

Aby uniknąć kaca można ograniczyć spożycie trunków - jedna, dwie lampki wina zamiast całej butelki albo jedno piwo zamiast pięciu. Kac zależy nie tylko od ilości, ale też od zawartych w alkoholu związków toksycznych. Prawdziwą trucizną są środki koloryzujące. Najlepiej, więc wybierać alkohole jasne: czystą wódkę, gin, białe wino. Im więcej substancji barwiących, tym bardziej uciążliwy będzie kac.

Nie mieszajmy alkoholi! Szampan w połączeniu z wódką i piwem to mieszanka wybuchowa, która powoduje nie tylko zmęczenie i rozdrażnienie, ale też problemy z trawieniem.

Nie pij "na pusty" żołądek. Zjedz sporo tłustego lub oleistego pokarmu zanim wypijesz pierwszy kieliszek. Najlepsze są posiłki dostarczające białek i tłuszczów oraz napoje: sok pomidorowy, bogaty w potas. To wszystko zwolni tempo wchłaniania alkoholu.

Ważne jest również nawodnienie organizmu. Alkohol działa moczopędnie, więc prowadzi do odwodnienia, a to jest główna przyczyna dolegliwości kacowych. Dlatego przed pierwszym kieliszkiem wypij szklankę wody. Możesz wrzucisz do niej plasterek cytryny, który zawiera witaminę C.

NA RATUNEK

Impreza była mocno zakrapiana, to nie unikniemy kaca, nawet jak odpowiednio się przygotowaliśmy do picia. Pierwsze co powinniśmy zrobić po przebudzeniu, to wypić słodką herbatę. Żeby organizm uporał się z neutralizacją etanolu, potrzebuje energii. Dodatkowo musimy uzupełnić płyny, zwłaszcza jeśli mamy mdłości. Nie zaszkodzi zażycie tabletek z magnezem oraz witaminą C. Zażywanie środków przeznaczonych do zwalczania kaca to ostateczność. W aptekach, sklepach i na stacjach benzynowych jest duży wybór tych medykamentów.

Czym się strułeś, tym się lecz - tak mówi jedno przysłowie. Po przepiciu może postawić cię na nogi mała dawka alkoholu. Ale kto następnego dnia ze wstrętem patrzy na alkohol, niech spróbuje soku z kiszonych ogórków, świeżej lub kiszonej kapusty lub z surowych buraków. Można także słonego, bo to wzmaga pragnienie. I pożywnego - najlepiej rosół albo zupę cebulową. Na kaca pomaga także picie kwasu chlebowego, bo zawiera niewielką ilość alkoholu. Można pić kefir, który wspomaga wchłaniania cukrów, co pomaga w ich uzupełnieniu po wypłukaniu przez alkohol. Nie pij mocnej kawy, która jest moczopędna więc zwiększa odwodnienie, a to wzmaga dolegliwości.

Na kaca znakomicie skutkuje wysiłek fizyczny i "wypocenie" alkoholu. Metoda jest dość brutalna, ale przyspiesza dojście do formy.

Jeżeli wszystkie te środki zawodzą, to zawsze można uciąć sobie kolejną drzemkę, po której poczujemy się o wiele lepiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie