Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda karnawał na Malcie?

WJN
WJN
Jeden z ciekawszych karnawałów w Europie odbywa się na Malcie i sąsiedniej wyspie Gozo. Tradycja karnawałowych zabaw sięga tu aż XVI w., kiedy to znakomicie bawiono się nie tylko przy tańcu i muzyce, ale też suto ucztowano. Jedzono szczególnie mięsne potrawy przed mającym nastąpić czterdziestodniowym postem, którego w dawnych wiekach surowo przestrzegano. Sama nazwa karnawał wywodzi się od włoskiego zwrotu "carne vale", co oznacza dosłownie "mięso jest dozwolone".

Na Malcie i na Gozo główne obchody Karnawału rozpoczynają się 5 dni przed Popielcem czyli pierwszym dniem Wielkiego Postu. W tym roku przypada to na czas od 8 do 12 lutego. Karnawałowe fiesty odbędą się tradycyjnie w większości miast i wsi obu wysp, ale szczególnie spektakularne będą uroczystości przebiegające w Valletta, Floriana i w miejscowości Nadur na Gozo.

Jak co roku na ulicach poszczególnych miejscowości będą miały miejsce barwne parady z udziałem dzieci i dorosłych. Ich uczestnicy w odświętnym orszaku przejdą głównymi ulicami poprzebierani w różnorodne i często przedziwne stroje, które niekiedy sprawiają wrażenie nawet dość ekscentrycznych. Każdego roku podczas karnawału panuje tu radosna atmosfera. Na ulicach i w lokalach króluje muzyka, taniec i wesoła, niczym nie skrępowana zabawa. Po paradach i plenerowych festynach nocne świętowanie karnawału przenosi się do okolicznych pubów, barówi dyskotek.

Specyficzny, mroczny przebieg ma Karnawał w prowincjonalnej miejscowości Nadur na wyspie Gozo. Przypomina on tu bardziej obchody święta Halloween, gdyż mieszkańcy przebierają się tu w makabryczne kostiumy.

Oficjalne obchody Karnawału kończą się na Malcie fiestą, która odbywa się na placu Św. Jerzego w Floriana, w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła St. Publius Parish. Fiesta połączona jest
z niezwykłymi pokazami sztucznych ogni.

Co roku dziesiątki tysięcy turystów przybywa na Maltę i Gozo, aby wziąć udział w odbywających się tu imprezach karnawałowych, które znane są nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Malta należy do Europejskiej Federacji Miast Karnawałowych (z ang. Federation European Carnival Cities, FECC) - największej europejskiej organizacji promującej i chroniącej pamięć o festiwalach i paradach karnawałowych. Zrzesza ona ponad 500 członków i organizacji ze stu miast. FECC co roku w innym kraju organizuje tygodniowy Kongres Miast Karnawałowych,
na który przyjeżdżają organizacje, indywidualni członkowie federacji oraz przedstawiciele branży turystycznej. Podczas targów, seminariów i warsztatów promują oni swoje imprezy karnawałowe. Malta już trzykrotnie gościła kongres Europejskiej Federacji Miast Karnawałowych (w latach 1987, 1995 - Karnawał Maltański - Malta, 2005 r. - Karnawal Nadur - Gozo).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak wygląda karnawał na Malcie? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie