MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 9 w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Budynek Zespołu Szkół Nr 4, w którym mieści się "dziewiątka”.
Budynek Zespołu Szkół Nr 4, w którym mieści się "dziewiątka”. Zdzisław Surowaniec
To pewien paradoks, że w Stalowej Woli obchodzącej 75-lecie, jest szkoła obchodząca jubileusz 220-lecia. A to dlatego, że miasto wchłonęło w siebie Rozwadów, który niegdyś był miasteczkiem z trzywiekowym rodowodem.
Budynek Zespołu Szkół Nr 4, w którym mieści się „dziewiątka”.
Budynek Zespołu Szkół Nr 4, w którym mieści się „dziewiątka”. Zdzisław Surowaniec

Budynek Zespołu Szkół Nr 4, w którym mieści się "dziewiątka".
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Szkoła przygotowywała się do jubileuszu od roku. Zgromadzono pamiątki, materiały i zdjęcia dotyczące historii placówki. Zredagowano artykuły i informacje dotyczące historii i teraźniejszości szkoły. Wydano monografię, której autorami są nauczyciele. Zamówiona została tablica pamiątkowa, umieszczona na budynku szkoły.

W szkole przeprowadzono konkursy plastyczne - "Moja szkoła" i "Mój ulubiony nauczyciel", poetycki - "Szkoła moich marzeń", interdyscyplinarny "Omnibus" oraz fotograficzny. Nauczyciele i uczniowie wraz z rodzicami uczestniczyli w imprezie towarzyszącej Jubileuszowi- wycieczce "Śladami Lubomirskich". Opracowano plan cmentarza z miejscem spoczynku byłych nauczycieli, zakupiono nowy sztandar szkoły

Jubileusz zrobiony został z wielkim rozmachem. W sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury zjawili się znakomici goście, władze miasta i powiatu, przedstawiciel marszałka, parlamentarzyści. Dyrektor Lucyna Żminda, która była niegdyś uczennicą tej szkoły, powitała także absolwentów, którzy przyjechali na jubileusz "ze wszystkich kontynentów" - jak to zostało ogłoszone.

- Nasza szkoła nigdy nie była tylko instytucją, ale zwartą społecznością tworzoną przez pokolenia uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Wokół niej zawsze gromadziły się osoby kreatywne, twórcze i przedsiębiorcze, a także wrażliwe na potrzeby dzieci - powiedziała dyrektor. Warto jednak dodać, że przed kilku laty prezydent Andrzej Szlęzak nosił się z zamiarem likwidacji szkoły, do której chodziło coraz mniej uczniów, przez co obciążała finanse miasta.

Senator Janina Sagatowska przypomniała, że szkoła powstała w czasie szczególnym dla Polski, w okresie rozbiorów. - Edukacja była wtedy sposobem na uniknięcie wynarodowienia i doczekania wolnej Polski - powiedziała. Szkole życzyła, aby stała się jak "orle siedzisko, skąd do lotów wysoko i do Boga blisko". Poseł Renata Butryn także przekazała szkolnej społeczności ciepłe słowa. Dyrektor jubilatki otrzymała stos kwiatów i gratulacji, także od wszystkich dyrektorów szkół.

Po akademii odbył się w szkole wieczór wspomnień, a wieczorem goście poszli na bal, na którym bawiono się, wspominając szkolne lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie