Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca "Racławice" i Katolickiego Domu Kultury "Arka" (zdjęcia)

Zdzisław Surowaniec
Scena finałowa z koncertu galowego.
Scena finałowa z koncertu galowego. Zdzisław Surowaniec
Koncertem galowym zakończyły się w sobotę uroczystości jubileuszu 25-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Racławice" i 15-lecia Katolickiego Domu Kultury "Arka" im. św. Jadwigi Królowej w Racławicach.

[galeria_glowna]

Ewa Sęk, dyrektor Katolickiego Domu Kultury "Arka" im. Św. Jadwigi Królowej w Racławicach:

- Przez te lata przeżyliśmy wiele radosnych momentów i tylko o nich chcę w tym dniu pamiętać. Cieszę się, że spotka-łam tu wielu dobrych ludzi, z którymi podjęliśmy trud przekaza-nia dzieci i młodzieży wartości chrześcijańskich i katolickich, które decydują o tym, kim jesteśmy, które sprawiają, że stajemy się lepsi. Ta młodzież jest w wieku królowej Jadwigi. Święta jest dla nich najlepszym wzorem i opiekunką.

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który w Racławicach odprawił mszę świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika dziękował za dwadzieścia pięć lat owoców, jakie daje działalność tanecznego zespołu.

Uroczysty koncert zorganizowany został na scenie Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Dyrektor "Arki" dr Ewa Sęk powiedziała, że Bogu należy dziękować za lata pracy z młodzieżą i dorosłymi oraz za sukcesy, jakie odnosił zespół. A ten rok był wyjątkowo udany, bo "Racławice" dostały Główną Nagrodę Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu "Lasowiaczek" w Stalowej Woli.

Koncert trwał dwie godziny. Wystąpiły wszystkie grupy taneczne, od najmłodszych dzieciaków po absolwentów. Na koniec władze Niska i powiatu niżańskiego oraz wielu zaproszonych gości składało gratulacje zespołowi i dyrekcji "Arki".

Jak wyczytać można na stronie internetowej, Zespół Pieśni i Tańca "Racławice" został reaktywowany w 1986 r., kiedy to na zebraniu Rady Społecznej Klubu Młodzieży i Dzieci z Racławic wraz z przedstawicielami Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz Rejonowego Ośrodka Kultury w Nisku powołano Zespół Pieśni i Tańca. Kierownikiem i choreografem została Ewa Sęk.

Wraz z utworzeniem Katolickiego Domu Kultury "Arka" 31 sierpnia 1996 roku zmienił się profil "Racławic". Jego ambicją stało się zaprezentowanie kultury polskiej na arenie międzynarodowej. "Praca pedagogiczna podejmowana w zespole skierowana jest głównie na ukształtowanie świadomego człowieka - Polaka, a środkiem do osiągnięcia tego celu jest bogactwo folkloru polskiego, opartego na wartościach narodowych i chrześcijańskich" - czytamy w deklaracji programowej.

Jednym z podstawowych celów działalności "Racławic" jest pielęgnowanie wartości religijnych, moralnych, kulturowych oraz motywowanie młodego pokolenia do wysiłku na rzecz własnego wzrastania w kulturę i tworzenie nowej kultury życia.

Do najbardziej rozwiniętych form "Arki" należy: ZPiT "Racławice, Koło Plastyczne (w ramach którego odbywa się również nauka haftów, robienie koronek). W "Arce" odbywają się też liczne wernisaże, "Wieczory z Muzą" (wieczór z poezja, różnego rodzaju pieśnią, nawet operową), wykłady, prelekcje, przedstawienia, wernisaże. KDK "Arka" jest tez organizatorem Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia" przeznaczonego dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych Diecezji Sandomierskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie