Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienie na osiedlu Rozwadów w Stalowej Woli przypomną o tyfusie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Jeden z kamieni, który upamiętni wydarzenia w Rozwadowie.
Jeden z kamieni, który upamiętni wydarzenia w Rozwadowie. Zdzisław Surowaniec
W lutym radny Mariusz Bajek wnioskował do miasta o ufundowanie trzech tablic upamiętniających wydarzenia na osiedlu Rozwadów. Pod dwie są obecnie przygotowywane ozdobne kamienie. Jeden z nich ma upamiętniać dwóch lekarzy Eugeniusza Łazowskiego i Stanisława Matulewicza, którzy w czasie II wojny światowej mieszkali w Rozwadowie.

Wynaleźli specyfik, szczepionkę, która wywoływała sztuczną epidemię tyfusu. Osoby, którym podano substancje nie chorowały, ale miały wszystkie objawy i odczynniki choroby. Epidemia wywołała wśród Niemców panikę, bo bali się, że tyfus może zdziesiątkować ich oddziały na froncie wschodnim. W związku z tym Stalową Wolę, Rozwadów i okoliczne gminy uznano za teren objęty zarazą, a na drogach prowadzących do nich pojawiły się znaki ostrzegawcze. Niemcy wynieśli się stąd i wstrzymali wywózki tutejszej ludności na roboty. Dzięki temu w Rozwadowie i okolicy uratowano przed śmiercią około 8 tysięcy ludzi. W 2000 roku powstał film dokumentalny o Łazowskim. Spisał też swoje wojenne wspomnienia w książce „Moja prywatna wojna”.

Kolejny obelisk ma upamiętniać mieszkańców Rozwadowa pochodzenia żydowskiego zamordowanych przez niemieckiego okupanta w lipcu 1942 roku na terenie Rynku i przylegających do niego uliczkach. Ma być wykonany z bloku granitowego, na którym zostanie wyryta tablica z inskrypcją o treści: „Pamięci mieszkańców Rozwadowa żydowskiego pochodzenia zamordowanych przez niemieckiego okupanta na tutejszym Rynku i w jego najbliższych okolicach latem 1942 roku. Zbrodni dokonano w ramach planowanej eksterminacji Żydów przez Niemcy hitlerowskie. Społeczeństwo Stalowej Woli”.

Konserwator zabytków pozytywnie zaopiniował ich usytuowanie wyjaśniając, że nie wpłyną negatywnie na przestrzeń architektoniczną i układ urbanistyczny Rozwadowa.

Radny Bajek wnioskował także o tablicę w okolicach dworca kolejowego upamiętniającą Alfredę Makowską, która pracując na kolei, podczas II wojny światowej wykradała z wagonów dzieci jadące do obozów koncentracyjnych. W Rynku w Rozwadowie znajduje się już pomnik Króla Jana III Sobieskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie