Kiedy rośnie zagrożenie zwolnieniami, pracownicy szukają pomocy u lekarzy

Zdzisław Surowaniec
- W przypadku ustalenia, że kontrolowana osoba wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem traci prawo do zasiłku chorobowego – stwierdza Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy ZUS w Rzeszowie.
- W przypadku ustalenia, że kontrolowana osoba wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem traci prawo do zasiłku chorobowego – stwierdza Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy ZUS w Rzeszowie. arch.
Kryzys, lęk przed utratą pracy czy ucieczka przed zwolnieniem z pracy - takie są między innymi przyczyny lawinowego wzrostu korzystania ze zwolnień lekarskich. Oddział rzeszowski Zakładu Ubezpieczeń Społecznych doliczył się o 16,7 tys. więcej zwolnień niż przed rokiem.

Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie zwiększył kontrole zasadności wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym kwartale 2008 roku było 2 tys. 718 kontroli, w pierwszym kwartale tego roku aż 4 tys. 440. W tym czasie ilość zwolnień lekarskich wzrosła z 39 tys. 886 do 56 tys. 590.

Ze zwiększoną ilością zwolnień wiąże się większa liczba zwolnień wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem. W pierwszym kwartale 2009 roku w wyniku przeprowadzonych kontroli prawo do zasiłku chorobowego utraciło 400 osób, na kwotę 62 tys. 421,17 zł. Dla porównania - przed rokiem, w wyniku przeprowadzonej kontroli, prawo do zasiłku utraciło 280 osób, na kwotę 48 tys. 421,32 zł. To obrazuje znaczny wzrost liczby osób, które wykorzystywały zwolnienie niezgodnie z prawem.
- Płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób, są uprawnieni do kontrolowania wykorzystania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz do formalnej kontroli zwolnień lekarskich - powiedziała nam rzecznik oddziału rzeszowskiego ZUS Małgorzata Bukała. ZUS kontrole te przeprowadza wśród osób, którym sam wypłaca świadczenia chorobowe.

W 2008 roku ZUS w całej Polsce obniżył lub cofnął wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na kwotę 78,4 mln zł. - To rezultat kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wykorzystania zwolnień lekarskich - stwierdziła rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału ZUS Małgorzata Bukała. W tym samym czasie ZUS wypłacił zasiłki chorobowe na kwotę 4,9 mld zł.

W ubiegłym roku ZUS przeprowadził 250,7 tys. badań kontrolnych w zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W ich efekcie, w przypadku 24,3 tys. osób wydano decyzje wstrzymujące dalszą wypłatę zasiłku chorobowego, co oznacza, że 9,7 proc. badanych uznano za zdolnych do pracy.

W przypadku 24,3 tys. osób wydano orzeczenia o potrzebie rehabilitacji leczniczej. Liczba dni absencji, ograniczonej w efekcie tych badań, wyniosła 123 tys. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 4 mln 159 tys. zł.

W ramach kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich w 2008 r. pracownicy ZUS skontrolowali 68,9 tys. ubezpieczonych, pozbawiając prawa do zasiłku 2 tys. 772 osoby. Cofnięto zasiłki w łącznej kwocie 3 mln 884,4 tys. zł.

Ponadto ZUS ograniczył do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. Z tego powodu w 2008 r. obniżył wypłaty o 63 mln 453,3 tys. zł.

ZUS ma także prawo do obniżania o 25 proc wysokości zasiłku chorobowego i opiekuńczego za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Obniżenie to ma miejsce w przypadku niedopełnienia obowiązku dostarczenia płatnikowi zaświadczenia lekarskiego w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Z tego tytułu w 2008 r. obniżono wypłaty zasiłków o 6 mln 990 tys. zł.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gossssc
ja przez 35 lat pracy uskladalem na koncie zus 500,tys zł,i prosze mi odpowiedziec gdzie sa te pieniądze
Dodaj ogłoszenie