Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasy mundurowe to strzał w dziesiątkę

KaT
W tarnobrzeskim Staszicu klasa mundurowa liczy 36 uczniów, z czego jedna trzecia to dziewczęta.
W tarnobrzeskim Staszicu klasa mundurowa liczy 36 uczniów, z czego jedna trzecia to dziewczęta. K. Tajs
Boks, pływanie obóz kondycyjny oraz zajęcia z prawa i psychologii, to tylko niektóre dodatkowe zajęcia, z jakich korzystają uczniowie klas mundurowych, jakie powstały w naszym regionie.

Dyrektorzy szkół, którzy postawili na profil wojskowy, po trzech miesiącach nauki zacierają ręce i przyznają, że ich decyzja była strzałem w dziesiątkę.

Zaryzykowali dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych w Tarnobrzegu, Nowej Dębie i Gorzycach, bo to właśnie oni, uruchomili w swoich placówkach klasy o profilu wojskowym. W przypadku Krzysztofa Komórkiewicza, dyrektora Zespołu Szkół w Gorzycach o wyborze profilu zadecydowała ankieta przeprowadzona wśród gimnazjalistów. - Uczniowie mieli wskazać, jaki profil nauczania interesuje ich najbardziej - przyznaje dyrektor Komórkiewicz. - Okazało się, że wśród kilku propozycji, klasa mundurowa powtarzała się najczęściej.

Z kolei Janina Lubera dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Nowej Dębie zdradziła, że pomysł utworzenia klasy wziął się z obserwacji życia. - Analizując doświadczenia ludzi, którzy mieli młodzieżową przygodę z mundurem i ich dorosłe życie, okazuje się, że wykształciło się w nich wiele pozytywnych cech - dodała dyrektor Lubera.

WIĘCEJ NIŻ POZOSTALI

W Nowej Dębie klasa mundurowa liczy 25 uczniów. Oprócz kształcenia ogólnego uczniowie mogą liczyć na przysposobienie wojskowe, które prowadzi major rezerwy. W ramach nauki odbędą się zajęcia poligonowe, szkoleniowe, obozy surviwalowe a także zajęcia z przedstawicielami wybranych służb mundurowych. W Gorzycach klasa o profilu mundurowym liczy 15 osób, jednak uczęszcza do niej także grupa ośmiu osób, która wybrała profil ogólny. - Podstawowy program nauczania realizowany jest wspólnie, a na dodatkowe zajęcia uczęszcza tylko 15 - tłumaczy dyrektor Komórkiewicz. - To pływanie, boks, zajęcia z psychologii i prawa.

W tarnobrzeskim Staszicu klasa mundurowa liczy 36 uczniów, z czego jedna trzecia to dziewczęta. Dyrektor placówki Teresa Żyguła przyznaje, że program nauczania jest rozbudowany, a podstawy programowe są uzupełniane o dodatkowe zajęcia. - Młodzież wyjedzie na obóz kondycyjny, który będzie uzupełnieniem wiedzy teoretycznej - dodaje dyrektor.

PRZYSIĘGA W MUNDURZE

Po raz pierwszy klasy mundurowe prezentowały się podczas uroczystego złożenia przysięgi. Uczniowie Staszica wystąpili w tradycyjnym, wojskowym moro. Obowiązkowym strojem uczniów z Nowej Dęby jest mundur, z umieszczoną na lewym ramieniu naszywką, na której widnieje złota literka alfa, trzymająca w szponach orła. Odznaka jest znakiem rozpoznawczym uczniów tej klasy, a zarazem nawiązuje do czasów II wojny światowej, kiedy to była używana przez cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej. Gośćmi honorowymi ślubowania w Gorzycach byli przedstawiciele tarnobrzeskiego koła nr 13 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, którzy po złożeniu uroczystej przysięgi spotkali się z młodzieżą i poruszyli zagadnienia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz służbą mundurową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie