Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasztor ze starą metryką

Marzena SMORĘDA
Pocysterski Zespół Klasztorny kryje w sobie wiele bardzo cennych zabytków.
Pocysterski Zespół Klasztorny kryje w sobie wiele bardzo cennych zabytków. archiwum
Tym razem odwiedzamy Koprzywnicę, a w niej Pocysterski Zespół Klasztorny. Tu można dostać kolejną pieczątkę w paszporcie Świętokrzyskie Miejsca MOC-y.

Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego wędrujemy śladami Świętokrzyskich Miejsc MOC-y. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji pod patronatem marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa pomożemy turystom odkryć najciekawsze miejsca naszego regionu. Tym razem jest to Pocysterski Zespół Klasztorny w Koprzywnicy.

Zwiedzając urokliwe zakątki ziemi świętokrzyskiej, trafiliśmy do Koprzywnicy, miejscowości o bardzo starej metryce, która swój rozwój zawdzięcza w głównej mierze klasztorowi cystersów. Osiedlili się oni tutaj pod koniec XII wieku. Koprzywnica w XVII i XVIII wieku była ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła. Jej upadek nastąpił w okresie rozbiorów, a po powstaniu styczniowym utraciła prawa miejskie, które odzyskała kilka lat temu.

A wszystko zaczęło się tak... W 1185 roku do Koprzywnicy przybył opat Teodoryk z Marymontu i dzięki środkom finansowym wojewody sandomierskiego Mikołaja Bogorii i króla Polski Kazimierza Sprawiedliwego rozpoczął budowę kościoła pod wezwaniem Panny Marii i Świętego Floriana. Nieco później rozpoczęła się budowa klasztoru ojców Cystersów. Obydwa te budynki są ze sobą połączone i kryją całą masę bardzo cennych zabytków.

Kościół klasztorny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i Świętego Floriana wzniesiony został na planie krzyża łacińskiego. Wiele w nim detali z różnych okresów architektonicznych. Do najpiękniejszych należą portal północny, profilowania cokołu, kostkowy gzyms, głowice i bazy filarów, profile żeber i zworniki sklepień, wczesnogotyckie polichromie w prezbiterium, renesansowe i barokowe kompozycje na ścianach.
Bogactwa dopełniają obrazy, zwłaszcza w ołtarzu głównym, przedstawiający Wniebowzięcie NMP pędzla Bartłomieja Strobla z 1646 roku, oraz świętego Bernarda i świętego Benedykta w ołtarzach pod chórem.

Klasztor, z którego zachowało się tylko skrzydło wschodnie, usytuowany był po północnej stronie kościoła i pierwotnie tworzył wraz z kościołem czworobok. Parterowe skrzydła klasztoru, nadbudowane w XVI i XVII wieku otaczał krużganek.

Na szczególną uwagę zasługuje kapitularz. Jest to kwadratowa sala nakryta sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. Żebra sklepień spływają na dwie ustawione pośrodku sali kolumny i przyścienne wsporniki. W kapitularzu urządzane jest lapidarium. Klasztor posiadał bogato wyposażoną, głównie w dzieła teologiczne i liturgiczne, bibliotekę, która w momencie kasaty liczyła 2572 książki.

Obok kościoła i klasztoru stoi dawny dom przeora, wzniesiony w latach 1615-1620. Znany jest pod nazwą dworu opackiego.

Kres działalności cystersów koprzywnickich położyła kasata klasztoru w 1819 roku. Od 1821 roku jest to kościół parafialny. Obecnie w świątyni prowadzone są prace konserwatorskie, prace badawcze w świątyni i na terenie zabudowań poklasztornych.

Ważnym wydarzeniem dla Koprzywnicy był powrót w1995 roku utraconych relikwii patrona świątyni świętego Floriana z kościoła Świętego Floriana na krakowskim Kleparzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Klasztor ze starą metryką - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie