Mateusz Pietras
Kolarki na półmetku rywalizacji w hiszpański wyścigu.
Kolarki na półmetku rywalizacji w hiszpański wyścigu. ERIC LALMAND/AFP/East News
Amerykanka Kristen Faulkner (EF Education – Cannondale) zwyciężczynią czwartego etapu kolarskiego wyścigu La Vuelta Femenina 2024. Trzecia na mecie wczorajsza triumfatorka Holenderka Marianne Vos została nową liderką prestiżowego Touru. Pomyślna jazda na lotnych premiach przyczyniła się do tego jakże dużego wyczynu. Katarzyna Niewiadoma (Canyon/SRAM Racing) tak jak we wtorek przyjechała na pozycji trzynastej. W klasyfikacji generalnej zaliczyła awans o siedem pozycji. Obecnie na półmetku jest dziesiąta. Jutro kolejny etap.

Wiatr sprzymierzeńcem Amerykanki Faulkner

Czwarty etap Vuelta a Espana kobiet liczył jak dotąd najwięcej kilometrów, a dokładnie 142,3. Kolarki wystartowały z Molina de Aragon, a zakończyły w Saragossie, gdzie kapitalnym atakiem popisała się Amerykanka Kristen Faulkner (EF Education – Cannondale), która wyprzedziła pozostałe rywalki o dziesięć sekund.

Do roszad na czele klasyfikacji generalnej doszło kilkanaście kilometrów przed metą, gdzie miała miejsce lotna premia. W Santa Fe wczorajsza triumfatorka Holenderka Marianne Vos (Visma/Lease a Bike) wyprzedziła dotychczasową liderkę prestiżowego wyścigu Węgierkę Blankę Vas. Różnica pomiędzy cyklistkami wynosi pięć sekund.

Ostatecznie reprezentantka Pomarańczowych zajęła trzecie miejsce. Z kolei na drugim stopniu podium stanęła Australijka Georgia Baker (Liv AlUla Jayco).

Niewiadoma pnie się w klasyfikacji generalnej

Ponownie powody do radości miała Katarzyna Niewiadoma, która drugi raz z rzędu uplasowała się na trzynastej pozycji. Polce zanotowano taki sam czas jak finiszująca na drugiej pozycji zawodniczka z antypodów. Na dość płaskiej trasie kolarka zespołu Canyon/SRAM Racing znalazła się w pierwszej grupie zawodniczek. Niewiadoma straciła dziesięć sekund do liderki. W klasyfikacji generalnej awansowała na dziesiąte miejsce (strata 28 sekund).

Aurela Nerlo zajęła 94. pozycję, zaś Karolina Perekitko znalazła się na 102. lokacie (obie Winspace).

Jutro kolejny etap. Transmisja w Eurosport 2 i Playerze. Początek o godz. 15.30.

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?