Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna rewelacyjna wystawa w muzeum w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Podczas otwarcia wystawy prac Juliusza Fałata, kurator Anna Król i dyrektor muzeum Lucyna Mizera.
Podczas otwarcia wystawy prac Juliusza Fałata, kurator Anna Król i dyrektor muzeum Lucyna Mizera. Zdzisław Surowaniec
Wystawę malarstwa Juliana Fałata otwarta została w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Na obrazach można zobaczyć to, czego nam ostatnio brakuje - krajobrazy, z polami pokrytymi grubą warstwą śniegu i rzeki ścięte lodem.
Nagrodzona praca w konkursie na autoportret, wykonana przez Jarka Dąbrowskiego.
Nagrodzona praca w konkursie na autoportret, wykonana przez Jarka Dąbrowskiego. Zdzisław Surowaniec

Nagrodzona praca w konkursie na autoportret, wykonana przez Jarka Dąbrowskiego.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

W tym roku obchodzimy 80 rocznicę śmierci Juliana Fałata. To świetna okazja, aby zobaczyć arcydzieła tego młodpolskiego artysty. Wystawa obejmuje kilkadziesiąt dzieł - obrazów olejnych, akwarel i rysunków, pochodzących ze zbiorów prywatnych i placówek muzealnych z całej Polski, w tym między innymi kompozycje rodzajowe, prace inspirowane sztuką Japonii, autoportrety, krajobrazy zimowe czy mistrzowskie sceny z polowań.

SCENY MYŚLIWSKIE

Julian Fałat malował przede wszystkim akwarele, sceny myśliwskie w zimowej scenerii (do najbardziej znanych należą "Oszczepnicy" i "Powrót z polowania"), dzikie zwierzęta, pejzaże, widoki architektury, typy ludowe i portrety, a także sceny rodzajowe. W swojej twórczości w niezrównany sposób potrafił kreować nastrój i emocje. Początkowo tworzył w konwencji realistycznej, z czasem rozjaśnił paletę, zbliżając się do założeń impresjonizmu.

Jego zainteresowanie malarstwem akwarelowym wynikało z biedy - nie stać go było na drogie farby olejne. Ukończył krakowską Szkołę Sztuk Pięknych, której w 1895 roku został rektorem i którą gruntownie zreformował przekształcając w Akademię Sztuk Pięknych. Kurator wystawy Anna Król z Centrum Sztuki Japońskiej Mangha w Krakowie, komplementowała muzeum, z którym jej się wspaniale współpracuje.

AUTOPORTRET

Otwarcie wystawy zbiegło się z ogłoszeniem wyników zorganizowanego po raz ósmy międzynarodowego konkursu na autoportret. Grand Prix nie przyznano, pierwsze miejsce (tysiąc euro) zajął Jarek Dąbrowski z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, za trwające minutę i dwadzieścia sekund video. Drugie miejsce przypadło Justynie Gryglewicz z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Patrycji Jagicza z Węgierskiego Uniwersytetu sztuk Pięknych i Hannie Śliwińskiej z Akademii sztuk Pięknych we Wrocławiu.

W tym roku w konkursie udział wzięło 185 osób, które nadesłały 307 prac. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało się 46 prac.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie