Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komornik zabierze 500 plus? O tym dłużnicy powinni pamiętać

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Czy wypłacane przez państwo świadczenie 500 plus może paść łupem komornika? Prawo wprost zakazuje zajmowania pieniędzy przeznaczonych na dzieci. Przykłady z życia pokazują jednak, że bywa inaczej. Szczególnie wtedy, gdy komornik zabiera środki z konta bankowego. Dla niego są to pieniądze jak każde inne znajdujące się na rachunku dłużnika. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czy wypłacane przez państwo świadczenie 500 plus może paść łupem komornika? Prawo wprost zakazuje zajmowania pieniędzy przeznaczonych na dzieci. Przykłady z życia pokazują jednak, że bywa inaczej. Szczególnie wtedy, gdy komornik zabiera środki z konta bankowego. Dla niego są to pieniądze jak każde inne znajdujące się na rachunku dłużnika. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Olga Goździewska
Czy wypłacane przez państwo świadczenie 500 plus może paść łupem komornika? Prawo wprost zakazuje zajmowania pieniędzy przeznaczonych na dzieci. Przykłady z życia pokazują jednak, że bywa inaczej. Szczególnie wtedy, gdy komornik zabiera środki z konta bankowego. Dla niego są to pieniądze jak każde inne znajdujące się na rachunku dłużnika.

Zobacz wideo: Fala upałow jest przeplatana burzami. Na to musisz uważać!

Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, który działa przy danym sądzie rejonowym. Zadaniem komornika jest prowadzenie egzekucji sądowej, czyli dążenie do ściągnięcia z majątku dłużnika należności dla wierzyciela. W ramach postępowania komorniczego (egzekucyjnego) doprowadza on do realizacji orzeczenia sądu, czyli inaczej mówiąc, przy zastosowaniu określonych środków przymusu, egzekwuje ustaloną kwotę pieniężną. Jest zatem gwarantem wykonalności wyroku sądowego.
Wbrew powszechnej i obiegowej opinii komornik sądowy nie może wszystkiego wobec dłużnika. Przepisy prawa w sposób szczególny i bardzo dokładny wskazują granice dopuszczalności działań komornika.
Jakich świadczeń nie może zabrać komornik osobie zadłużonej?

  • Zasiłek macierzyński i zasiłek ojcowski.
  • Zasiłek pielęgnacyjny.
  • Renty rodzinne dla sierot.
  • Zasiłek socjalny z MOPS.
  • Alimenty.
  • Wypłacany przez samorząd terytorialny lub budżet państwa, zasiłek na rzecz rodzin ubogich.
  • Inne zasiłki wypłacane dla potomstwa.

Specjalne konto na 500 plus

Jak widać, 500 plus jest wolne od zajęcia komorniczego. Wszystkie świadczenia socjalne, w tym właśnie 500 plus, są w całości zwolnione z egzekucji komorniczych. Nawet gdy mamy długi, komornik nie może zabrać nam pieniędzy, które są przeznaczone dla dzieci. Praktyka pokazuje jednak, że takie przypadki się zdarzają. Dzieje się tak, bo państwowe świadczenie trafia na zwykle na codziennie używane konto rodziców. W takiej sytuacji dla komornika są to pieniądze jak każde inne znajdujące się na rachunku.
Ponadto pieniądze z 500 plus mogą być zajęte, zanim w ogóle dostaniemy pismo komornicze. Dlaczego? Gdy komornik otrzymuje od sądu pismo dające mu możliwość zajęcia konta, nie czeka, tylko wysyła informacje drogą elektroniczną na wszystkie posiadane przez dłużnika konta bankowe. Wystarczy więc kilka chwil i pieniądze są zablokowane.
Specjaliści radzą, by założyć specjalne konto. Banki umożliwiają założenie konta tylko pod wpływy z 500 plus, nie wymagają przy tym specjalnych dokumentów. Można także otworzyć zwykły rachunek i podawać ten numer konta bankowego we wniosku o 500 plus czy we wnioskach o inne świadczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Komornik zabierze 500 plus? O tym dłużnicy powinni pamiętać - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie