Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Komputerowy ćpun” - książka Krzysztofa Piersa o uzależnieniu od gier komputerowych

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Po spotkaniu z Krzysztofem Piersą młodzi ludzie mogli kupić książkę, poprosić o autograf czy porozmawiać z autorem
Po spotkaniu z Krzysztofem Piersą młodzi ludzie mogli kupić książkę, poprosić o autograf czy porozmawiać z autorem Tomasz Gotkowski
O uzależnieniu od gier komputerowych opowiadał 20 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli Krzysztof Piersa - autor książek „Komputerowy ćpun” i „Trener marzeń”, dziennikarz prasowo-internetowo-telewizyjny, pasjonat gier i fantastyki.

Młodzież, która zjawiła się na spotkaniu w bibliotece słuchała chętnie, gdyż autor mówił ich językiem. A opowiadał o tym, jak łatwo przekroczyć granicę pomiędzy zainteresowaniem i pasją, a uzależnieniem od gier. Krzysztof Piersa, jak niewielu, jest wiarygodny w tym, co mówił – sam borykał się z uzależnieniem od gier komputerowych. - Szukałem pomocy, ale w Polsce nie ma psychologów znających się na grach komputerowych, musiałem sobie pomóc sam. Znalazłem sobie dodatkowe zajęcia, rozwijałem inne pasje – opowiadał na spotkaniu Krzysztof Piersa.

Własna historia
W książce „Komputerowy ćpun” przedstawia własną historię, jak powoli wchodził coraz głębiej i głębiej w wirtualny świat. Wyraźnie zaznacza gdzie rozrywka zamieniła się w uzależnienie. Przedstawia stanowisko graczy: dlaczego gramy w gry komputerowe, co one nam dają, a czego nigdy nie będą w stanie nam dać. Dlaczego to ciekawa rozrywka i gdzie gracze przesadzają, a co najważniejsze – rozbija wszystkie wymówki graczy, by grać bez przerwy przez wiele godzin. Wymówki, które sam stosował.

- Jak rozpoznać uzależnionego od gier komputerowych? Wystarczy podejść do kogoś grającego w sieci i poprosić o pomoc. Jeśli usłyszymy że „teraz nie mogę”, że „nie da się zatrzymać gry”, że pomoc dostaniemy, ale dopiero wtedy, kiedy zakończy się rozgrywka, to wyraźny sygnał, że gracz przedkłada świat wirtualny nad świat realny. Wyobraźmy sobie taką sytuację: dzwoni do nas dziecko i prosi, żeby po niego przyjechać autem. Czy my mu pomagamy mu czy odpowiadamy „za 40 minut dopiero, bo teraz gram w kółko i krzyżyk, i tak mi postawił przeciwnik kółko, że muszę pomyśleć”? – Krzysztof Piersa podawał wiele przykładów.

Jak rozmawiać z graczem
A w swojej książce przedstawia również stanowisko do „kibiców”, czyli otoczenia graczy. Rodziców, przyjaciół, partnerów. Pokazuje, jak rozmawiać z graczem, jak rozpoznawać uzależnienie i uspokaja, ponieważ nie każdy gracz jest „komputerowym Ćpunem”.

- Choć gry komputerowe są w naszych domach od niemal trzydziestu lat, wiedza w ich temacie wydaje się być znikoma. Cienka granica pomiędzy pasją a uzależnieniem zaciera się coraz bardziej. I wcale, wbrew opiniom, nie uzależniają jakieś krwawe gry dla pełnoletnich graczy, a przeglądarkowe czy te przeznaczone dla dzieci – tłumaczył w MBP Krzysztof Piersa. Jego książka „Komputerowy Ćpun” jest uznawana za pierwszy i w dalszym ciągu jedyny rzetelny poradnik dotyczący uzależnienia od gier komputerowych w Polsce.

Po spotkaniu młodzi ludzie mogli ją kupić, poprosić o autograf czy porozmawiać z gościem MBP. Każdy, kto jest zainteresowany tematyką uzależnień od gier komputerowych już niebawem będzie mógł wypożyczyć książki Krzysztofa Piersa w stalowowolskiej bibliotece.

POLECAMY RÓWNIEŻ:


O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Studniówki 2018. Zobacz nasze najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski. Najważniejsze informacje z kraju. Jeden zlecił, drugi zabił. Poszło o kobietę

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie