Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert morskich piosenek „Formacji” zakończył letni cykl "Dobre granie przy fontannie" w Stalowej Woli. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Choć „Formacja” istnieje dopiero od 2008 r, w składzie ma bardzo doświadczonych muzyków
Choć „Formacja” istnieje dopiero od 2008 r, w składzie ma bardzo doświadczonych muzyków Mateusz Łojek / MDK
Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli w piątek 25 sierpnia zakończył coroczną imprezę "Dobre granie przy fontannie". Na finałowym koncercie wystąpiła grupa „Formacja”, zobacz zdjęcia z tego wydarzenia.

Grupa Formacja i morskie opowieści w Stalowej Woili

W piątej 25 sierpnia odbył się ostatni koncert z cyklu "Dobre granie przy fontannie". W Miejskim Domu Kultury wystąpiła grupa Formacja. Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia:

Popłynęły dźwięki akordeonu, mandoliny i gitar, dzięki którym grupa Formacja zaprosiła słuchaczy do świata morskich opowieści.

W relacji Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli czytamy: „Kochamy prawdziwość na scenie i historie z życia wzięte. A te były wyjątkowe - któż z nas bowiem choć raz nie chciał rzucić wszystkim i wyruszyć w daleki rejs pełen przygód? Wysłuchaliśmy piosenek o tęsknocie za ukochaną, o kobietach wypatrujących z nadzieją swoich mężczyzn, którzy wyruszali w morze i nie wracali, a także o statkach wabionych ogniskami rozpalanych przez żądnych łupów Kaszubów. Po koncercie wiemy też, dlaczego nigdy nie chcemy zobaczyć płonącej łodzi w zatoce. Jacek Jakubowski i Krzysztof Jurkiewicz tworzą jedyną w swoim rodzaju atmosferę”.

Podsumowanie Dobrego grania przy fontannie

- To był magiczny czas. Dziękujemy wszystkim artystom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością podczas tegorocznych koncertów! Wsparli nas powiat stalowowolski, Huta Stalowa Wola, Pan Krewetka Stalowa Wola oraz jak co roku Szkółka Drzew Ozdobnych Bożena Mulawka. Kłaniamy się nisko. Przede wszystkim chcemy jednak podziękować Wam - wspaniała Publiczności! Serce rośne, gdy patrzymy, jak jest Was coraz więcej, jak świadomie odbieracie muzykę i nigdy nie zawodzicie. Dzięki Waszej licznej obecności czujemy, że to, co robimy - ma sens. Do zobaczenia za rok - podsumowali organizatorzy „Dobrego grania przy fontannie”.

Gdańska Formacja Szantowa

Choć „Formacja” istnieje dopiero od 2008 r, w składzie ma bardzo doświadczonych muzyków. Autorzy tekstów o tematyce morskiej, miłośnik muzyki celtyckiej i prawdziwy zawodowiec, filharmonik to mieszanka, która tworzy Formację.

Po rozpadzie w 2008 roku Gdańskiej Formacji Szantowej, dwaj jej muzycy, Krzysztof Jurkiewicz (również "Packet", "Słodki Całus od Buby") oraz Jacek Jakubowski (m.in. "Krewni i Znajomi Królika", "Smugglers"), którzy od dawna myśleli o bardziej folkowym graniu tworzą nową grupę. Tak to opisują: "wraz z planowanym uzupełnieniem składu i przewidywaną zmianą brzmienia, postanowiliśmy zmienić też nazwę, nie odcinając się jednak zupełnie od ośmiu lat historii GFS".

Do wspomnianej dwójki dołączyli Dariusz Gutomski, zawodowy kontrabasista, oraz Tomasz "Conor" Hałuszkiewicz, flecista-dudziarz, znany w środowisku miłośnik celtyckiego grania, współzałożyciel zespołu o nazwie "Connor", grywał już wcześniej z Krzyśkiem i Jackiem w gdyńskich pubach "Contrast" i "Donegal".

Premierowy występ Formacji

Premierowy występ Formacji miał miejsce na początku 2009 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie. Nie powinno to dziwić, zespół bowiem mimo pójścia w bardziej folkowe aranżacje i instrumentarium tak jak zapowiadał, nie odciął się od morza i tematyki morskiej. Rok od założenia grupy Formacja wydała płytę o jakże symbolicznym tytule "RENAMEnt". Znalazły się na niej wyłącznie autorskie piosenki, te grane od lat i trzy nowe kompozycje, napisane już z myślą o Formacji. W nagraniach wziął też udział Waldemar Mieczkowski - marynarz, kapitan, założyciel Gdańskiej Formacji Szantowej. Ta płyta była podsumowaniem istnienia GFS a jednocześnie zapowiedzią kierunku muzycznych poszukiwań Formacji.

W repertuarze grupy dominują autorskie utwory Jacka Jakubowskiego (często z tekstami Zbigniewa Gacha) i Krzysztofa Jurkiewicza. Brzmienie dud, fletów, akordeonu, czy mandoliny (a także gitar i kontrabasu) sytuuje Formację w szeroko pojętym nurcie folkowym. Słychać tu wyraźne inspiracje muzyką ludową - od celtyckiej, przez słowiańską, aż po skandynawską. Sami muzycy Formacji określają swoją twórczość jako "piosenki z wybrzeża i morskie opowieści".

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie