Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kot chory na wściekliznę pogryzł dziecko. W gminie Grębów wyznaczono obszar zagrożony chorobą u zwierząt

KLAUDIA TAJS [email protected]
– Kazimierz Skóra, wójt Grębowa pokazuje teren gminy, zagrożony wystąpieniem wścieklizny i objęty ochroną
– Kazimierz Skóra, wójt Grębowa pokazuje teren gminy, zagrożony wystąpieniem wścieklizny i objęty ochroną Klaudia Tajs
Kot pogryzł dziecko w gminie Grębów. Badania wykazały, że zwierzę było chore

Jak uniknąć zakażenia wścieklizną?

Jak uniknąć zakażenia wścieklizną?

Unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami dzikimi, unikać dziwnie zachowujących się zwierząt, zarówno dzikich jak i domowych; nie dotykać znalezionych martwych zwierząt - fakt ten należy zgłosić policji lub służbom weterynaryjnym; nie głaskać i nie dotykać obcych zwierząt; nie karmić obcych zwierząt, nie wypuszczać kotów i psów bez możliwości ich kontroli.

Kot, który przybłąkał się na prywatną posesję w miejscowości Stale w gminie Grębów i pogryzł dziecko, był chory na wściekliznę. Dziecko czeka seria bolesnych zastrzyków. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnobrzegu wyznaczył na terenie gminy obszar zagrożony wścieklizną u zwierząt.

O pogryzieniu dziecka przez kota na podwórku Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tarnobrzegi zaalarmowała mieszkanka sołectwa Stale Siedlisko.

- Jak się okazało kot był przybłędą - wyjaśnia Paweł Jodłowski, pracownik ds. zarządzania kryzysowego w gminie Grębów. - Następnego dnia kota znaleziono martwego na posesji. U dziecka stwierdzono zarażenie wirusem wścieklizny.

WYZNACZONY OBSZAR

Martwego kota zabrał Powiatowy Lekarz Weterynarii, który o fakcie wystąpienia wścieklizny zaalarmował Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Tarnobrzegu. Informacja dotarła także do gminy. Lekarz weterynarii wydał rozporządzanie i wyznaczył obszary występowania wścieklizny u zwierząt.

- Od północy teren ten ograniczony jest drogą wojewódzką nr 871 - wyjaśnia Kazimierz Skóra, wójt Grębowa. - Od zachodu rzeka Trześniówka do skrzyżowania z drogą w kierunku Cygany - Chmielów. Następnie granica biegnie wzdłuż drogi do Budy Stalowskiej. Od wschodu granicą jest rzeka Żupawka, ponownie do drogi wojewódzkiej.

UWAGA!

O zagrożeniach mieszkańców wyznaczonego terenu będą informowały tablice ostrzegawcze. Specjalne tablice pojawią się już dzisiaj (sobota). W miejscowości Stale i Stale Siedlisko rozwieszono plakaty informujące o występowaniu wścieklizny. Dyrektorzy szkół mają zlecić nauczycielom przeprowadzenie tematycznych pogadanek wśród dzieci na temat bezpiecznego zachowania się.

Jeśli w ciągu miesiąca na terenie gminy Grębów, nie zostanie stwierdzony kolejny przypadek wścieklizny, przestanie obowiązywać rozporządzenie wydane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tarnobrzegu. Na terenie powiatu tarnobrzeskiego ostatni przypadek pogryzienia przez wściekłe zwierzę miał siedem lat temu w podtarnobrzeskim osiedlu Sobów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie