MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kotowa Wola. Chcą dokończyć odbudowę dworku Horodyskich ze zbiórki materiałów budowlanych

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Stowarzyszenie Wolan doprowadziło odbudowę dworku do stanu „surowego zamkniętego” i tak jest do dziś
Stowarzyszenie Wolan doprowadziło odbudowę dworku do stanu „surowego zamkniętego” i tak jest do dziś Zdzisław Surowaniec
Fundacja Fundusz Lokalny SMK z dniem 30 grudnia 2019 roku w drodze darowizny otrzymała od Stowarzyszenia Mieszkańców Odnowy Wsi „Wolan” dwór Horodyńskich w Kotowej Woli. Zabytek, w ostatniej chwili uratowany od zniszczenia, wymaga kontynuacji prac budowlanych.

Stanisław Baska, prezes Zarządu Fundacji, ogłosił zbiórkę materiałów budowlanych na odbudowę dworu Kotowa Wola. Jak przekazać dary? - Aby było łatwiej powołaliśmy Ambasadorów Odbudowy Dworu Kotowa Wola. Wystarczy się skontaktować z wybranym Ambasadorem i ustalić odbiór materiału. A prosimy o cegłę, drut zbrojeniowy, cement, wapno, dachówki ceramiczne i cementowe, keramzyt – tłumaczy prezes.

- Dzięki zbiórce uda nam się zmniejszyć koszty zakupów nowych materiałów i szybciej realizować plany. Przy okazji mamy też nadzieję, iż nasi Darczyńcy nie tylko zrobią porządki na swojej budowie i pozbędą się zbędnych ale w pełni zdatnych materiałów budowlanych, ale będą też mieć swoją cząstkę w odbudowie 250-letniego Dworu i w przyszłości korzystać z oferty Dworu. I warto pamiętać, iż tym wspólnym działaniem chronimy nasze środowisko.

Prezes zaprasza również do przekazywania datków finansowych zarówno poprzez zbiórkę finansową ogłoszoną na facebookowym profilu lub wpłat bezpośrednio na konto Fundacji: 79 8642 1139 2013 3934 4856 0001 (z dopiskiem „Darowizna na odbudowę Dworu”.

- Zapraszamy, spotkajmy się na Balu Darczyńców, na otwarciu Dworu Kotowa Wola, przyszłego Ośrodka Dziedzictwa Lokalnego – powiedział w imieniu Fundacji Stanisław Baska prezes Zarządu.

Zamiarem fundacji jest utworzenie Ośrodka Dziedzictwa Lokalnego. Poza działalnością na rzecz mieszkańców Kotowej Woli i gminy Zaleszany plany zakładają wspieranie innych we wdrażaniu inicjatyw opartych na lokalnym dziedzictwie i dbających o dobro wspólne. Założeniem na 2020 rok jest pełna rekonstrukcja stropu nad piwnicami. Już dziś można przekazać „cegiełkę” aby wspomóc odbudowę.

Członkowie i sympatycy Fundacji podjęli szeroko zakrojone starania o pozyskiwanie środków finansowych na kontynuowanie odbudowy dworu. Aktualnie oczekują na rozpatrzenie wnioski złożone o dofinansowanie do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Marszałka Województwa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Członkowie Fundacji liczą również na wsparcie ze strony mieszkańców i przedsiębiorców, którzy mogą dołożyć cegiełkę na odbudowę chociażby w formie 1 procenta przy rozliczaniu rocznego podatku. „Biorąc pod uwagę zakres planowanych prac, każda przysłowiowa złotówka się przyda, zatem zachęcamy do wsparcia tej, jakże ważnej dla naszej społeczności, inicjatywy” - piszą członkowie Fundacji.

Dwór w Kotowej Woli wzniósł w 1774 roku w stylu klasycystycznym podkomorzy Kajetan Krasiński. Od roku 1872 majątek był w rękach Franciszka Popiela, który w roku 1905 odsprzedał dobra Zbigniewowi Horodyńskiemu. Po wojnie dwór popadł w ruinę. Stowarzyszenie Wolan doprowadziło odbudowę do stanu „surowego zamkniętego” i tak jest do dziś.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie