Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krótka Historia Polskiego Kina na wielkim ekranie w Tarnobrzegu. Zobacz filmy dziesięciu mistrzów. Na początek "Popiół i diament"

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
21 lutego w tarnobrzeskim kinie można obejrzeć "Popiół i Diament", klasykę polskiego kina z 1958 roku, w której główną rolę zagrał Zbigniew Cybulski.
21 lutego w tarnobrzeskim kinie można obejrzeć "Popiół i Diament", klasykę polskiego kina z 1958 roku, w której główną rolę zagrał Zbigniew Cybulski. materiały prasowe
Najważniejsze tytuły polskiej kinematografii, wybitni reżyserzy i aktorzy, niezapomniane historie. Stowarzyszenie Kin Studyjnych i Kino Wisła zapraszają na wyjątkowy cykl filmowy pod tytułem „Krótka historia polskiego kina”. Pierwszy filmem wyświetlonym 21 lutego będzie „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy.

Krótka historia polskiego kina - wyjątkowy cykl zobaczysz w Tarnobrzegu

„Krótka historia polskiego kina” to wyjątkowy projekt, który pozwoli szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie.

Przegląd Krótka Historia Polskiego Kina zrodził się z... miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej

– mówi Marlena Gabryszewska, prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Kino Wisła w Tarnobrzegu włącza się w ten projekt i w ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy zaprosi widzów na dziesięć filmów dziesięciu Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku.

Filmów, które kochamy, ale do tej pory w znakomitej większości mogliśmy je obejrzeć wyłącznie w telewizji. A jakie wrażenie mogą zrobić na dużym ekranie? Czy się zestarzały, a może przetrwały próbę czasu i znów zachwycą nas swym pięknem i uniwersalnym przekazem?

– dodaje prezeska.

W 72 kinach studyjnych w 58 miastach Polski, w tym w Tarnobrzegu zostanie zaprezentowanych dziesięć tytułów wyselekcjonowanych przez dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasza Kolankiewicza. Poprzedzi je wstęp w formie wykładu wideo prezentującego sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadzającego w tematykę dzieła, przybliżającego realia polityczno-społeczne jego powstania.

Cykl otworzy projekcja nagrodzonego na festiwalu w Wenecji dramatu „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1948 roku. W Kinie Wisła będzie można go zobaczyć 21 lutego o godzinie 12. Bilety w cenie 12 zł do kupienia elektronicznie lub w kasie TDK. Więcej informacji na stronie Kina Wisła www.kino.tdk.tarnobrzeg.pl.

Lista tytułów:

  1. Popiół i diament - Andrzej Wajda, 1958
  2. Pociąg - Jerzy Kawalerowicz, 1959
  3. Do widzenia, do jutra - Janusz Morgenstern, 1960
  4. Nikt nie woła - Kazimierz Kutz, 1960
  5. Zezowate szczęście - Andrzej Munk, 1960
  6. Sanatorium pod klepsydrą - Wojciech Jerzy Has, 1973
  7. Barwy ochronne - Krzysztof Zanussi, 1976
  8. Aria dla atlety - Filip Bajon, 1979
  9. Gorączka - Agnieszka Holland, 1981
  10. Przypadek - Krzysztof Kieślowski, 1981

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych; Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz; Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory; Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej; Oprawa graficzna: Ewelina Gąska; Realizacja spotu: Sergio Cha

Krótka Historia Polskiego Kina na wielkim ekranie w Tarnobrzegu. Zobacz filmy dziesięciu mistrzów. Na początek
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie