MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krzemień pasiasty będzie podbijał serca mieszkańców Barcelony

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Laureaci konkursu „Krzemień pasiasty - kamień optymizmu”: Jarosław Kolec, Anna Wojdan i Krzysztof Piotrowski. Ich biżuteria znajdzie się wśród prac prezentowanych w Barcelonie.
Laureaci konkursu „Krzemień pasiasty - kamień optymizmu”: Jarosław Kolec, Anna Wojdan i Krzysztof Piotrowski. Ich biżuteria znajdzie się wśród prac prezentowanych w Barcelonie. Małgorzata Płaza
Pokazany zostanie na dużej prezentacji polskiego wzornictwa i sztuki użytkowej.

Na prezentacji "Designed in Poland" w Barcelonie pokazana zostanie konkursowa wystawa zatytułowana "Krzemień pasiasty - kamień optymizmu". Towarzyszyła ona odbywającemu się niedawno w Sandomierzu I Festiwalowi Krzemienia Pasiastego.

ZNAKOMICI AUTORZY, ŚWIETNE PRACE

- W Hiszpanii pokazywane będą różne przykłady polskiej myśli twórczej, od sztuki użytkowej, ceramiki, po różne formy biżuteryjne - informuje Cezary Łutowicz, współorganizator Festiwalu Krzemienia Pasiastego, juror konkursu złotniczego.

Wyroby jubilerskie z krzemieniem pasiastym będą częścią prezentacji. Zwiedzający zobaczą prawie 50 przedmiotów wykonanych przez 30 znakomitych twórców z różnych części Polski.

Oprócz prac uczestniczących w Ogólnopolskim Konkursie Biżuterii Autorskiej "Krzemień pasiasty - kamień optymizmu" pokazane zostaną wyjątkowe przedmioty i okazy minerału, również eksponowanych podczas festiwalowych wystaw. Będą to okazy minerałów z kolekcji Ewy i Dariusza Siemońskich, obrazy z krzemienia Andrzeja Wilka oraz rekonstrukcje narzędzi pradziejowych wykonanych przez Witolda Migala i Witolda Gróździa.

Sandomierzanin Cezary Łutowicz, niestrudzony popularyzator krzemienia, który jako pierwszy podniósł ten kamień z polnej drogi i nadał mu biżuteryjną oprawę, zaprezentuje między innymi "rzeźby zastane", naturalne, a zarazem niepowtarzalne formy krzemienia. Nie zabraknie prac Mariusza Pajączkowskiego, właściciela otwartej półtora roku temu w Sandomierzu Galerii Otwartej.

Wystawa będzie pokazywana w atrakcyjnym miejscu - w Palau Moja, mieszczącej się tuż obok Rambli, najbardziej znanej ulicy/pasażu w stolicy Katalonii.

Potem prezentacja będzie gościć w innych miastach Europy.
Cezary Łutowicz nie kryje zadowolenia. - Krzemień pasiasty znowu zaistnieje w atrakcyjnej prezentacji. Pokażemy bardzo dobre prace. Będzie to kolejna promocja Sandomierza - podkreśla twórca.
Wystawa "Designed in Poland" zostanie uroczyście otwarta 1 grudnia. Czynna będzie do końca stycznia przyszłego roku.

"PASIAK" Z SANDOMIERZA EUROPEJSKIM SYMBOLEM

Krzemień pasiasty, kamień rzadszy niż diament, bo występujący tylko w jednym miejscu na ziemi - w okolicach Sandomierza, jest symbolem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Spinki do mankietów z "pasiakiem" otrzymują zagraniczne delegacje odwiedzające nasz kraj.

Cezary Łutowicz wystawiał swoją biżuterię niemal w całej Europie, a także w Indiach. Wszędzie wzbudzała zainteresowanie. Polubiły ją również gwiazdy światowej popkultury, wśród nich Victoria Beckham.

A Sandomierz coraz mocniej udowadnia, że zasługuje na miano "światowej stolicy krzemienia pasiastego". Powstają tu sklepy, galerie, miejsca obróbki i promocji naszego "rzadszego niż diament" minerału. To tutaj cztery lata temu odbyła się pierwsza sesja naukowa poświęcona minerałowi, tutaj rokrocznie odbywają się warsztaty złotnicze, tutaj wreszcie powstaje jedyna w świecie kolekcja biżuterii z krzemieniem pasiastym w zbiorach muzealnych. Prawdziwym świętem "pasiaka" był trwający osiem tygodni festiwal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Krzemień pasiasty będzie podbijał serca mieszkańców Barcelony - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie