Ksiądz Michał zdobył bramkę, odebrał "złoto"

Dorota KUŁAGA
Ksiądz Michał Szawan (trzeci z prawej) ze Stalowej Woli w Kielcach fetował zdobycie złotego medalu. To jego drugi tytuł mistrza Europy. Łukasz Zarzycki
Ksiądz Michał Szawan po raz drugi został mistrzem Europy w piłce nożnej. Wspaniale dopingowali go kibice ze Stalowej Woli.

Oni grali w polskiej reprezentacji

W reprezentacji Polski na tych mistrzostwach grali następujący księża: Marek Łosak - kapitan, Edward Giemza, Rafał Lasota, Michał Szawan, Dariusz Gałek, Grzegorz Olejarczyk, Maciej Lewandowski, Emil Kancir, Tomasz Winogrodzki, Bogusław Krok, Marcin Olszewski, Piotr Cichoń, Marek Mazurek. Trenerem naszej kadry był Marek Parzyszek, a fizjoterapeutą Krzysztof Demko.

Reprezentacja Polski zdobyła złoty medal na V Halowych Mistrzostwach Europy Księży w Halowej Piłce Nożnej, które odbyły się w Kielcach. Do tego sukcesu w dużym stopniu przyczynił się ksiądz Michał Szawan ze Stalowej Woli.

W mistrzostwach Europy, którym patronowało "Echo Dnia", uczestniczyło jedenaście reprezentacji. Wczoraj informowaliśmy, że ksiądz Michał Szawan był bohaterem półfinałowego meczu z Portugalią, który reprezentacja Polski wygrała 2:0, strzelając w nim pierwszego gola dla "biało-czerwonych".

W FINALE TEŻ STRZELIŁ

W finale nasi księża zmierzyli się z Chorwacją. Spotkanie do końca trzymało w napięciu, ale ostatecznie nasza reprezentacja, niesiona wspaniałym dopingiem kibiców, wygrała 4:2. Jedną z bramek zdobył ksiądz Michał Szawan ze Stalowej Woli, który był wyróżniającym się zawodnikiem naszej kadry na tej imprezie. - Szkoda tych dogodnych okazji, które zmarnowaliśmy w pierwszej połowie. Gdybyśmy je wykorzystali, to końcówka meczu byłaby spokojniejsza. Ale najważniejsze, że utrzymaliśmy prowadzenie i zdobyliśmy złoty medal - z zadowoleniem mówił ksiądz Michał Szawan, którego w decydujących spotkaniach dopingowało około 150 osób z Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Katolickiego w Stalowej Woli. Przypomnijmy, że ksiądz Michał jest wicedyrektorem tej szkoły.

Wyniki decydujących spotkań

Półfinały: Chorwacja - Bośnia i Hercegowina 2:1 (1:1), Polska - Portugalia 2:0 (0:0), Michał Szawan, Rafał Lasota; mecz o 3 miejsce: Bośnia i Hercegowina - Portugalia 5:1 (2:1); finał: Polska - Chorwacja 4:2 (2:1), Marcin Olszewski 2, Michał Szawan, Edward Giemza. Kolejność końcowa turnieju: 1. Polska, 2. Chorwacja, 3. Bośnia i Hercegowina, 4. Portugalia, 5. Słowacja, 6. Węgry, 7. Słowenia, 8. Ukraina, 9. Austria, 10. Hiszpania, 11. Białoruś.

BISKUP WRĘCZAŁ MEDALE

Kilkanaście minut po finale nasi kapłani odebrali złote medale mistrzostw Europy. Wręczył je ksiądz biskup Marian Florczyk, delegat Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Sportowców. To trzeci tytuł mistrza Starego Kontynentu, wywalczony przez reprezentację Polski księży, ale ten smakuje szczególnie, bo został zdobyty u siebie, przed polskimi kibicami. Kolejne mistrzostwa Europy odbędą się na Węgrzech i tam również faworytem będą polscy kapłani.