Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupujemy szkolne podręczniki w sieci i w antykwariatach. Czy da się zaoszczędzić?

Grzegorz LIPIEC
W tarnobrzeskim Antykwariacie przy ulicy Mickiewicza wybór szkolnych podręczników jest ogromny.
W tarnobrzeskim Antykwariacie przy ulicy Mickiewicza wybór szkolnych podręczników jest ogromny. Grzegorz Lipiec
Rozpoczęcie roku szkolnego nie należy do ulubionych dat w uczniowskim kalendarzu. Września nie wypatrują również rodzice, którzy na podręczniki do podstawówki wydadzą nawet 400 złotych, a do gimnazjum 500 złotych. Gdzie szukać oszczędności i jak kupować taniej?

Jedną z możliwości są zakupy podręczników w Internecie lub w antykwariatach - tam kosztują nawet o 25-30 procent mniej niż w księgarniach tradycyjnych.

Najprościej byłoby poszukać oszczędności kupując używane zestawy pomocy naukowych. Jednak dużą część podręczników szkolnych stanowią zeszyty ćwiczeń, a w tym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło po raz kolejny zmiany w podstawie programowej.

W efekcie od września rodzice będą musieli zaopatrzyć swoje pociechy na pewno w część nowych podręczników. Poza tym na początku tego roku wprowadzono 5 proc. podatku VAT na książki (wcześniej była to stawka zerowa), co zaowocuje na pewno nieco większymi cenami podręczników. Dlatego warto wiedzieć, gdzie i jak można nabyć tańsze zestawy książek na nowy rok szkolny.

W SIECI

Rozwiązań jest kilka. Zamiast stać w długich kolejkach w księgarniach tradycyjnych, lepiej zrobić zakupy w sklepach internetowych, poszukać promocji na portalach aukcyjnych, na giełdach internetowych oraz kiermaszach. Niektórzy sprzedawcy oferują również darmową przesyłkę zamówienia lub rabat przy większych zakupach.

Jak wynika z wyliczeń Akademii Allegro, podręczniki szkolne kupowane za pośrednictwem Internetu mogą być nawet o 25-30 proc. tańsze niż w księgarniach tradycyjnych. Dzięki oszczędniejszym zakupom rodzice ucznia w trzeciej, czy czwartej klasie szkoły podstawowej wydadzą zamiast 400 złotych, 280 złotych za komplet nowych podręczników. A gimnazjaliści rozpoczną naukę w pierwszej klasie z książkami wartymi nie 500 złotych, a nawet 350 złotych.

Z pozoru wydawałoby się, że zakup podręczników w sklepie internetowym wyniesie tyle samo, co w księgarni tradycyjnej - mimo niższych cen książek, należy przecież doliczyć koszty wysyłki. Jednak wielu sprzedawcom opłaca się oferować korzystne promocje cenowe. Przykładowo weltbild.pl przy każdym zamówieniu podręczników w ogóle odlicza opłaty pocztowe. Sklep merlin.pl proponuje klientom darmową przesyłkę oraz 10 procent rabatu na szkolne pomoce naukowe przy zakupie za co najmniej 200 złotych. W sieci sprzedają również popularne Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne - zamawiając podręczniki za co najmniej 100 złotych, rodzice otrzymują nie tylko 10 procent upustu cenowego, ale również dostawę kurierem gratis. Na takich samych warunkach można kupować w Taniej Książce.pl.

ANTYKWARIAT I SZKOLNY KIERMASZ

Szukanie oszczędności w domowym budżecie często zmusza nas do tego, że część podręczników szkolnych jest kupowana za mniejsze sumy pieniędzy w antykwariatach oraz na szkolnych kiermaszach.

W tarnobrzeskim Liceum Ogólnokształcącym imienia Mikołaja Kopernika na początku września odbywa się wielki kiermasz, w trakcie którego uczniowie wszystkich klas mogą kupić tańsze podręczniki. Podobne kiermasze odbywają się w innych placówkach naszego regionu.

Dużą popularnością cieszą się także zakupy szkolnych podręczników w antykwariatach. - Przyjmujemy książki w dobrym stanie, a zainteresowanie jest spore. Największy ruch mieliśmy na przełomie czerwca i lipca. Pod koniec sierpnia i na początku września będzie podobnie - tłumaczy ekspedientka z tarnobrzeskiego Antykwariatu.

KASA Z GMINY

Oszczędności na podręcznikach szkolnych można również wygenerować dzięki pieniądzom od lokalnego samorządu. Niestety taka forma wsparcia przysługuje tylko rodzicom uczniów szkoły podstawowej w klasach I-III, gimnazjalistów na poziomie trzeciej klasy oraz dzieci uczących się w specjalnym trybie, np. niedowidzących, niedosłyszących czy niepełnosprawnych.

W tym roku dofinansowanie mają szansę dostać rodziny, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 351 złotych netto - najmniej uzyskają rodzice na zakup książek do podstawówki, czyli maksymalnie do 180 złotych zwrotu kosztów za nowe podręczniki. Do 325 złotych zapomogi mogą uzyskać natomiast rodziny wysyłające pociechę do trzeciej klasy gimnazjum. Na przykład w tarnobrzeskim magistracie nabór wniosków trwa do 9 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie