Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Lance do boju, szable w dłoń!”. Nowy klip Hungarici na rocznicę 100-lecia Bitwy Warszawskiej [WIDEO]

Oprac. AWA
Na nowy album węgierskiego zespołu Hungarica „Blitzkrieg” składa się 13 piosenek, 4 z nich wykonywane są w języku polskim. Głównie są to utwory o treści historycznej, takie jak na przykład „ Lance do boju…” przywołująca wspomnienie bitwy warszawskiej z 1920 roku. W nagraniach współpracują polscy muzycy ludowi. Wkrótce nowe utwory usłyszymy na trzech koncertach w Polsce - w Krakowie, Stalowej Woli i Lublinie.

W przyszłym roku obchodzimy 100-lecie Bitwy Warszawskiej, nazywanej również Cudem nad Wisłą, która – ze znaczną pomocą Węgier – przyczyniła się do tego, że Polska zachowała swoją niepodległość i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

Ta 18. z najważniejszych bitew w historii świata, rozegrana między 12-25 sierpnia, była przełomowym momentem w wojnie posko-bolszewickiej, prowadzonej w latach 1919-21, mającej ogromne znaczenie dla zachowanie przez Polskę świeżo wywalczonej niepodległości, wyznaczenia wschodnich granic oraz ochrony Europy przed planem sowieckiej Rosji dotyczącym dalszej bolszewizacji kontynentu.

W wyniku niekorzystnej sytuacji politycznej i intensywnej propagandy bolszewickiej, wszelka zagraniczna pomoc zawiodła, Polacy mogli liczyć tylko na Węgrów. W początkach lipca 1920 roku rząd Węgier premiera Pála Telekiego podjął decyzję o udzieleniu pomocy Polsce, przekazując nieodpłatnie i dostarczając w krytycznym momencie wojny na własny koszt drogą przez Rumunię zaopatrzenie wojskowe: 48 milionów naboi karabinowych Mausera, 13 milionów naboi Mannlichera, amunicję artyleryjską, 30 tysięcy karabinów Mauser i kilka milionów części zapasowych, 440 kuchni polowych, 80 pieców polowych oraz wiele jeszcze innego sprzętu i materiałów wojennych. 12 sierpnia 1920 do Skierniewic dotarł transport m.in. 22 milionów naboi do Mausera z fabryki Manfréda Weissa w Czepel. Pomoc Królestwa Węgierskiego dla Polski upamiętnia tablica, umieszczona na słynnym Domu bez Kantów w Warszawie, odsłonięta w marcu 2011 roku.

Tę historię przypomina zespół Hungarica, który nagrywa w języku ojczystym oraz polskim. Formacja w Polsce będzie promowac nowy album, który pojawi się w trzech wersjach: CD, CD + DVD oraz jako płyta winylowa. Dodatek w formie DVD zawiera nagranie z wielkiego formatu budapesztańskiego koncertu, na którym świętowano 50 urodziny założyciela zespołu Norberta Mentesa.

Ciekawostka techniczną jest, że nagranie oraz wszystkie prace poprodukcyjne, miksowanie dźwięku i mastering zostały dokonane metodą analogową, na tradycyjnym 24-ścieżkowym magnetofonie typu AMPEX. Zespół stara się wydać materiał najlepszej jakości, a przy okazji sprawić radość kolekcjonerom płyt winylowych. Wierni fani zespołu zostaną również obdarowani przez zespół fragmentem taśmy master.

Okładka płyty ma symboliczną wymową. Przedstawia ona historyczną prawdę zgodnie z którą oba nasze narody były (są) często narażone na wpływy zaborczych mocarstw. Podczas II wojny światowej Polskę zaatakowały z jednej strony Niemcy z drugiej Sowieci (Rosjanie). Ogólnie znane pojęcie „Blitzkrieg” zostało rozpowszechnione przez magazyn "Times" na określenie działań wojennych prowadzonych przez Niemców przeciwko Polsce we wrześniu 1939 roku (tzw. woja błyskawiczna).

Przedsprzedaż albumu Blitzkrieg rozpoczyna się w 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Zamówienie: www.hungaricamusic.hu

Okładkę płyty przygotował Havancsák Gyula, który wcześniej współpracował z takimi zespołami jak Accept,Stratovarius, Annihilator, Kreator, Blind Guardian, Destruction, Tankar czy Grave Digger.

Koncerty Hungarici w Polsce:

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie