MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lasowiacy po nowemu, ale wciąż z tradycją – koncert w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli w niedzielę

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Będzie okazja zobaczyć odświeżone tańce regionu lasowiackiego.
Będzie okazja zobaczyć odświeżone tańce regionu lasowiackiego. Zdzisław Surowaniec
W najbliższą niedzielę, 19 maja, Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” oraz „Mali Lasowiacy” zabierze widzów w podróż przez melodie i tańce dzisiejszego Podkarpacia.

Tańce i piosenki lasowiackie w Stalowej Woli

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną tańce i piosenki lasowiackie, rzeszowskie oraz premierowo kompilacje (połączenia) tańców krośnieńskich i przeworskich. Oprawę muzyczną koncertu zapewni Kapela Lasowiacka Mieczysława Parucha.

Warto dodać, że kompozycje taneczne obu zespołów to efekt nowej interpretacji ich programu, który udało się wypracować realizując projekt „Przebudowa i wykonanie prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego” dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podczas koncertu duzi i mali artyści będą mieli również okazję wystąpić w nowych strojach, na zakup których Miejski Dom Kultury pozyskał środki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023 oraz środki norweskie ze wspomnianego wcześniej projektu.

Alicja Haszczak, wybitny choreograf i znawca folkloru

Bazując na archiwalnych materiałach zebranych między innymi przez Alicję Haszczak, wybitnego choreografa i znawcę folkloru, udało się opracować wiele nowych melodii, opracowań choreograficznych i zakupić 170 sztuk kostiumów scenicznych.

- To pierwszy taki koncert po zmianie choreografa „Lasowiaków”, po zmianie koncepcji programowej. Dzięki środkom norweskim pozyskanym przez Urząd Miasta w Stalowej Woli zespół Lasowiacy stał się bliższy regionowi, odbija się z niebytu. Folklor jest oryginalny, ciekawy, frapujący, stale przyciąga nowych miłośników z czego się bardzo się cieszę - mówi Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

- Podstawą funkcjonowania zespołu powinno być to, co nam jest najbliższe. Dzięki temu to, co robimy, jest autentyczne, prezentujemy to z czym się utożsamiamy. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele osób zazdrości nam tego, że kultura lasowiacka jest żywa i prawdziwa. Warto przypomnieć, że tak naprawdę byliśmy zamknięci w lesie. Nie przechodziły przez nasz teren żadne szlaki towarowe. I mimo, że dla niektórych ta kultura bywa teraz wstydliwa, ona była realna, prawdziwa, nie miała naleciałości zewnętrznych - wyjaśnia Magdalena Sikora-Bucior, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Lasowiacy.

W lasowiackim kręgu

W Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli artyści skupieni w lasowiackim kręgu nie mają wiekowego limitu. Rozrasta się zarówno sekcja dla dorosłych jak i dla dzieci.

- Sukces tańców polskich polega na tym, że one bazują na naturalnych ruchach i na zabawie. Już od najmłodszych lat artystom jest bardzo łatwo odnaleźć się w tym i to jest wielki urok polskiego tańca. Do tego dochodzą stroje, a technika pozwala budować stopień trudności, gdzie można wyjść od wielkiej podstawy i stawiać kolejne wyzwania przed dziećmi na przykład zaczynając od kroku chodu, aby przejść do kroku mazura - wyjaśnia Magdalena Sikora-Bucior.

Dodaje, że bardzo często po zapisaniu na zajęcia dzieci, za niedługi czas dołączają rodzice. Dzięki temu jest bardzo rodzinnie i widać, jak kultura, taneczna, w tym przypadku sztuka taneczna, łączy pokolenia.

Tańce regionu Podkarpacia

Podczas niedzielnego koncertu zaprezentowane zostaną tańce i piosenki lasowiackie, rzeszowskie oraz premierowo połączenia fragmentów tańców krośnieńskich i przeworskich. Zaprezentowany będzie region Podkarpacia szeroko rozumiany i to przez każdą grupę wiekową. Ma on na celu pokazać jak bogaty jest nasz region, różnorodny, energetyczny. Wiele kompozycji zaprezentuje się w nowych aranżacjach.

W Miejskim Domu Kultury są zakusy, aby prężnie działała i się rozwijała sekcja tańców towarzyskich narodowych. To kolejny krok milowy promujący tę dziedzinę.

- Tańce narodowe są dla nas wszystkich. To istny fenomen, że je mamy. Jesteśmy właściwie jedynym krajem na świecie, mającym tańce narodowe spisane, znane w każdym zakątku Polski. Odradza się bardzo silny ruch tańców towarzyskich międzynarodowych, nawiązujących do dworskich tradycji. To bardzo ciekawa formuła - przekonuje choreograf Magdalena Sikora-Bucior.

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marek Gruchota potwierdził, że Stalowa Wola ma ambicje być gospodarzem takiego turnieju. Wymaga to jednak wielu zabiegów, związanych z terminami. Najbliższy możliwy jest w przyszłym roku.

Miejski Dom Kultury zaprasza na koncert 19 maja, początek godzina 18 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury. Oprawę muzyczną zapewni Kapela Lasowiacka Mieczysława Parucha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie