Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lasowiaczki przywiozły z Bukowiny dyplom i nagrodę finansową

KaT
Anna Rzeszut, jedna z założycielek zespołu z dumą pokazuje dyplom przywieziony z Bukowiny Tatrzańskiej.
Anna Rzeszut, jedna z założycielek zespołu z dumą pokazuje dyplom przywieziony z Bukowiny Tatrzańskiej. K. Tajs
Nagrodę specjalną w konkursie grup kolędniczych przywiozły Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego, które wróciły z Bukowiny Tatrzańskiej. Podczas trzydniowego góralskiego karnawału, panie podbiły serca jurorów przypominając tradycyjne wigilijne kolędowanie.

Był to już trzeci udział Lasowiaczek w Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej, jaki odbył się w miniony weekend. Tegoroczna 39 edycja okazała się dla zespołu wyjątkowa. O tytuł najlepszych wykonawców walczyły 54 zespoły z całej Polski, które rywalizowały w kategorii popisów par tanecznych, tańca zbójnickiego, kumoterek, skiringu, ski skiringu oraz przejazdu zaprzęgami paradnymi. 14-osobowa grupa wystąpiła na scenie w półgodzinnym przedstawieniu Pt. "Lasowiackie wigilijne kolędowanie". - Przypomniałyśmy jak w dawanych domach na naszym terenie wyglądała wigilia - opowiada Anna Rzeszut, jedna z lasowiaczek. - Pokazałyśmy jak wyglądały przygotowania do kolacji, sama wigilia i towarzyszące jej obrzędy. Zaśpiewałyśmy kolędy, które śpiewano tylko w naszych domach.

Reakcja jury po obejrzeniu przedstawienia, zaskoczyła wszystkich uczestników przeglądu. - Komisja płakała jak małe dzieci - wspomina Anna Rzeszut. - Podziękowano nam za kultywowanie tradycji lasowiackiej. Za to, że zachęcamy młode pokolenie do pracy w zespole. Za to, że dzięki nam dawne zwyczajne obrzędowo ludowe z terenów leżących w widłach Wisły i Sanu, nie pójdą w zapomnienie.

Lasowiaczki otrzymały wspaniały dyplom i nagrodę finansową. Trofea przywiezione z Bukowiny to nie jedyne nagrody, jakie w ostatnich tygodniach wywalczyły lasowiaczki. Z XIII Międzypowiatowego Przeglądu Tradycyjnych Kolęd i Pastorałek w Modliborzycach Anna Rzeszut i Zofia Wydro przywiozły wyróżnienia.

Zespół Obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego liczy 20 osób. W tym roku zespół będzie obchodził 35-lecie działalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie