Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego z nagrodami w Bukowinie Tatrzańskiej

KAT
Zofia Wydro zajęła trzecie miejsce za gawędę w kategorii dorosłych.To jej kolejna nagroda przywieziona z Bukowiny
Zofia Wydro zajęła trzecie miejsce za gawędę w kategorii dorosłych.To jej kolejna nagroda przywieziona z Bukowiny Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Baranów Sandomierski
Zespół Obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego wrócił z workiem pełnym nagród z Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie w miniony weekend wystąpił na jubileuszowych „Sabałowych Bajaniach” Festiwalu Folkloru Polskiego Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych.

Konkurs organizowany jest od 50 lat przez Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej. Zespół Obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego uczestniczy w nim od ponad 30 lat, zazwyczaj zdobywając wyróżnienia i nagrody. Podobnie było i tym razem.

Rok jubileuszowy obfitował w wielką liczbę uczestników, którzy przyjechali z całej Polski. Rywalizacja była ogromna. Na deskach Domu Ludowego w Bukowinie wystąpiło ponad 350 uczestników. To gawędziarze, instrumentaliści, pytace, drużbowie i starostwie, którzy będą prezentowali swój folklor.

Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego z nagrodami w Bukowinie Tatrzańskiej

Największy sukces spośród członków naszego zespołu odniosła Aleksandra Solarska, która zdobyła Spinkę - pierwsze miejsce w kategorii solistów młodzieżowych. Zofia Wydro zajęła trzecie miejsce za gawędę w kategorii dorosłych. Cała grupa zajęła trzecie miejsce w kategorii dorosły zespół śpiewaczy. Ponadto Barbara Sroczyńska otrzymała wyróżnienie w kategorii śpiew solowy, a Karol Bator za gawędę. W związku z tym, że festiwal miał swoją jubileuszową edycję, Lasowiaczki otrzymały specjalne podziękowanie za wieloletni czynny udział w wydarzeniu.

Lasowiaczki brały też udział w tradycyjnym obrzędzie - pasowaniu na zbójnika. Ponadto towarzyszyły braciom Golec w uroczystym koncercie podczas Sabałowej Nocy. Pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej w 1967 roku. Ich pomysłodawcą był Józef Pitorak, ówczesny prezes Domu Ludowego. Nazwa wydarzenia wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie