Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legalnie w Niemczech: zanim zaczniemy szukać pracy

Marzena Ślusarz
Od 1 maja roku nie potrzebujemy zezwoleń na pracę, korzystamy ze swobodnego, nieograniczonego dostępu do niemieckiego rynku pracy.

30 kwietnia przestał obowiązywać "Traktat Akcesyjny" z 2003 roku Polski z Unią Europejską, który pozwolił ówczesnym państwom członkowskim UE, między innymi Niemcom, na czasowe ograniczenie swobodnego dostępu do ich rynków pracy dla obywateli ośmiu nowych państw przystępujących do Unii w 2004 roku. Od 1 maja polscy przedsiębiorcy mogą delegować pracowników do wykonania prac w krajach Unii Europejskiej korzystając z obowiązującej w Unii swobody świadczenia usług. Przestały obowiązywać branżowe ograniczenia wprowadzone "Traktatem Akcesyjnym".

Chodzi tu między innymi o prace budowlane, sprzątanie i dekoratorstwo wnętrz, które do 30 kwietna mogły być wykonywane przez polskie przedsiębiorstwa tylko na podstawie polsko-niemieckiej umowy z 31 stcznia1990 o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło, w ramach wyznaczonego przydziału i po uzyskaniu zezwoleń na pracę. Pracownicy, którzy byli delegowani do Niemiec przed 30 kwietnia w ramach tej umowy, mogą kontynuować wykonywanie pracy w ramach swobody świadczenia usług, obowiązującej w Unii Europejskiej.

ZMIANY W PRAWIE

Niemieckie prawo jest dostosowane do przepisów Unii Europejskiej, zatem nie jest konieczne przeprowadzenie zmian związanych z pełną liberalizacją rynku pracy. - Niemcy próbują przygotować swój rynek na napływ pracowników z innych krajów, między innymi przez uroszczenie procedury zatwierdzenia zagranicznych dyplomów - mówi Przemysław Kowalczyk, doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach. - Pozwoliłoby to na bezproblemowe zatrudnianie zagranicznych fachowców z różnych dziedzin -dodaje.

KONIECZNY MELDUNEK

Jeśli zamierzamy spędzić w Niemczech dłuższy czas, mamy obowiązek zgłosić się do lokalnego urzędu meldunkowego (Einwohnermeldeamt). Trzeba to zrobić w ciągu siedmiu dni od wprowadzenia się (w niektórych landach czas jest wydłużony do dwóch tygodni). Nie zrażajmy się tym, bowiem procedura jest dość prosta. Trzeba udać się do właściwego miejscowo urzędu meldunkowego z dowodem osobistym oraz wypełnionym formularzem, który jest dostępny w urzędzie a czasem i na stronie internetowej urzędu. Czasem potrzebna jest też umowa najmu mieszkania.

Do tej pory w urzędzie tym można było złożyć wniosek o wydanie karty podatkowej (lohnsteuerkarte). Był to dokument niezbędny dla każdego, kto chciał podjąć pracę w Niemczech. Jednak od 2011 roku karta ta zostaje zniesiona, a na jej miejsce wprowadzony zostanie elektroniczny system poboru podatku od wynagrodzenia ("Elektronische Lohnsteuer - Abzugs - Merkmale" - ELStAM).

ELEKTRONICZNY PODATEK

W 2012 roku w Niemczech nastąpi przejście na elektroniczny system poboru podatku od wynagrodzenia. Rok 2011 jest rokiem przejściowym dla wdrożenia nowych przepisów. Karty podatkowe (Lohnsteuerkarte) na rok 2010 będą obowiązywać również w 2011 roku, ponieważ wtedy nie będą wydawane już nowe karty. Osobom, które będą potrzebowały nowej karty po raz pierwszy, właściwy urząd skarbowy wystawi na wniosek zaświadczenie zastępcze. Ewidencją danych zajmie się centralny urząd podatkowy (Bundeszentralamt fur Steuern). - Pracodawca będzie mógł automatycznie pobrać dane pracownika, posłużyć się nimi przy ustawieniu konta płacowego i korzystać z nich w czasie trwania stosunku pracy. O ewentualnych zmianach powiadomi pracodawcę właściwy urząd skarbowy - wyjaśnia Przemysław Kowalczyk.

ZAŁÓŻ KONTO

Po zameldowaniu się, trzeba założyć konto osobiste w wybranym banku. Konto jest niezbędne do pobierania wynagrodzenia, ale też do płacenia rachunków takich jak czynsz, opłaty za energię elektryczna, czy wodę. Za prowadzenie konta bankowego w większości przypadków płaci się, wyjątkiem są konta studenckie, choć są tez banki, które oferują darmowe prowadzenie rachunku, pod warunkiem, że na konto będzie co miesiąc wpływała określona suma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Legalnie w Niemczech: zanim zaczniemy szukać pracy - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie