Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcja z... karaluchami w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Licealiści przy pomocy mikroskopów oglądali owady, a na planszy prowadząca zajęcie pokazywała części owada.
Licealiści przy pomocy mikroskopów oglądali owady, a na planszy prowadząca zajęcie pokazywała części owada. Zdzisław Surowaniec
Zespół Szkół Ponadgimnajalnych numer 1 gościł w swych progach nietuzinkowych ludzi z pogranicza nauki i wielokulturowości.

Przyjechał bowiem doktor Maciej Kunysz – wiceprezes rzeszowskiego stowarzyszenia Ekoskop, entomolog, pracownik Uniwersytetu Rzeszowskiego (entomologia to dział zoologii zajmujący się owadami). Wraz z nim przyjechali wolontariusze z wymiany międzynarodowej, uczestnicy programu Erasmus+, reprezentujący takie kraje jak: Armenia, Hiszpania i Francja.

Spotkanie składało się z dwóch modułów. Pierwszy moduł składał się z zajęć w języku angielskim, podczas których zachęcano uczniów do nauki języków obcych, a przede wszystkim pozbycia się blokad w mówieniu w językach obcych. Goście udowodnili, że język angielski obecnie jest językiem międzynarodowym i może połączyć wszelkie dziedziny wiedzy, nawet tak skrajne jak entomologia i historia. Młodzież odpowiadała po angielsku na pytania, wymieniając nazwy części ciała owada pokazanego na planszy. Szło im bardzo dobrze.

Drugi moduł to były zajęcia praktyczne związane z obserwacją świata owadów, oznaczania ich płci, korzystania z mikroskopów, oglądania egzotycznych owadów. Prowadzący warsztaty przywieźli ze sobą żywe egzemplarze różnych odmian karaczanów, świerszczy, które można było dotknąć, wziąć do ręki, dowiedzieć się o warunkach, w których żyją. - Były także spreparowane motyle. - Uczniowie z klas licealnych okazali się bardzo zainteresowani zarówno owadami, jak i naukami entomologicznymi - powiedziała nauczyciel Anna Parysz.

Celem działania Stowarzyszenia Ekoskop jest ochrona środowiska oraz wspieranie i koordynowanie inicjatyw obywatelskich zmierzających do realizacji konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju (ekorozwoju) poprzez działalność edukacyjną na rzecz wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa, działania na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego i energetyki odnawialnej, recyklingu odpadów opakowaniowych oraz zagospodarowania odpadów niebezpiecznych, ochronę naturalnych siedlisk roślin i zwierząt oraz ochronę dziedzictwa przyrodniczego i bioróżnorodności i inne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie