Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leśne tereny Nowej Dęby znalazły się na trasie "Przyrodniczego Szlaku Puszczy Sandomierskiej"

/KaT/
Dąb, herb miasta, symbolizuje zielone otoczenie Nowej Dęby, które zostało dostrzeżone przez twórców "Przyrodniczego Szlaku Puszczy Sandomierskiej”. Na zdjęciu sala obrad w nowodębskim magistracie, w tle herb miasta.
Dąb, herb miasta, symbolizuje zielone otoczenie Nowej Dęby, które zostało dostrzeżone przez twórców "Przyrodniczego Szlaku Puszczy Sandomierskiej”. Na zdjęciu sala obrad w nowodębskim magistracie, w tle herb miasta. K. Tajs
Trasa powstanie w północnej części Podkarpacia.

Na liczącym ponad 300 kilometrów szlaku, zostanie wybudowana mała infrastruktura turystyczna, służąca zabezpieczeniu Leśne tereny Nowej Dęby znalazły się na trasie "Przyrodniczego Szlaku Puszczy Sandomierskiej", obszarów chronionych przed działalnością człowieka.

Trasa będzie biegła przez nadleśnictwa Głogów, Mielec, Kolbuszowa, Nowa Dęba i Rudnik. Pomysłodawcą i tym, który doprowadził do podpisania umowy był Kazimierz Kriger, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa. - Przedstawiony wniosek został przez ekspertów bardzo wysoko oceniony i znalazł się na liście projektów przeznaczonych do dofinansowania - mówi Bartłomiej Peret, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Kolbuszowa.

W ramach szlaku przewidziano wykonanie dwóch nowych ścieżek przyrodniczych oraz modernizację 16 już istniejących tego typu obiektów. W celu uporządkowania ruchu turystycznego przewidziano 19 miejsc postoju pojazdów silnikowych. Powstaną też dwie "zielone klasy" do prowadzenia lekcji przyrody na łonie natury. Mała architektura została tak zaprojektowana, aby odciążyć miejsca występowania rzadkich gatunków ptaków żyjących na obszarze puszczy. Spodziewanym efektem przyrodniczym będzie zachowanie i ochrona cennych ekosystemów przed dużą presją turystyczną ze strony mieszkańców aglomeracji miejskich takich jak Rzeszów, Tarnobrzeg, Tarnów, Mielec i Stalowa Wola.

Na "Przyrodniczym Szlaku Puszczy Sandomierskiej" powstanie mała infrastruktura turystyczna, służąca zabezpieczeniu obszarów chronionych przed nadmierną presją człowieka. Władze Nowej Dęby nie kryją zadowolenia z faktu, że przyrodnicze walory ich gminy zostały dostrzeżone, a leśne ścieżki, których na terenie gminy, nie brakuje, zostaną doposażone, z niezbędną infrastrukturę turystyczną. - Projekt obejmuje budowę zadaszeń, stołów, ławek, miejsc na ogniska, ogrodzeń, stojaków na rowery - wylicza Joanna Lewicka, z Urzędu Miasta w Nowej Dębie. - Projekt obejmuje także oznaczenie tras, utwardzenie placów, wykonanie budek lęgowych dla ptaków, rogatek leśnych, tablic informacyjnych i edukacyjnych. Łączny koszt całego przedsięwzięcia oszacowano na 2,9 miliona złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie