Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Letnie cięcie jabłoni

/ATA/
Aby jabłka dojrzewały w słońcu i były ładnie wybarwione w czerwcu należy wyciąć na drzewach tegoroczne pędy.
Aby jabłka dojrzewały w słońcu i były ładnie wybarwione w czerwcu należy wyciąć na drzewach tegoroczne pędy. archiwum
Wiosenne cięcie jabłoni nie gwarantuje ładnie wybarwionych owoców. W lecie może wyrosnąć dużo nowych pędów. Zacieniają one koronę i hamują przenikanie światła słonecznego. Trzeba je usunąć.

Najwięcej cienia na koronę jabłoni rzucają tegoroczne pędy, wyrastające pionowo na grubych konarach i gałęziach, zwane wilkami. Można je usuwać już w czerwcu, przede wszystkim te wyrastające ze środka korony.

Kwiaty obok owoców

Po czerwcowym cięciu wyrasta jeszcze trochę wilków, które także trzeba usunąć. Nie powinno się tego robić przed połową lipca, gdyż tak wczesne wycięcie pobudza wszystkie pąki do rozwoju, w tym także pąki kwiatowe. Wówczas obok owoców mogą pojawić się kwiaty. Nie jest to zjawisko korzystne, gdyż kwitnienie drzew w lipcu bardzo je osłabia.
Zbyt późne cięcie, na przykład we wrześniu, także jest niekorzystne. Nie daje rezultatów, a może nawet zaszkodzić drzewu, które starci wytrzymałość na mrozy.

Cięcie rozpoczęte pod koniec lipca można kontynuować przez miesiąc, aż do końca sierpnia. Najpierw trzeba wykonać cięcie letnie u odmian wczesnych, letnich i jesiennych, a następnie u zimowych. Po usunięciu zbędnych pędów i odsłonięciu jabłek widać już po dwóch tygodniach, jak pojawia się na nich rumieniec. Jabłka nasłonecznione szybciej dojrzewają, są bogatsze w cukier, więc słodsze i smaczniejsze. Najlepsze efekty letniego cięcia są wtedy, gdy od zabiegu do zbioru owoców upłynie około czterech tygodni.

Owoce z pąkami

Pędy pojawiające się u podstawy konarów, nie tworzą pąków kwiatowych w roku wyrastania. Jeśli posuwamy się z cięciem od środka korony w kierunku obwodu, pędy są coraz słabsze. Te są pożyteczne, ponieważ w roku wyrastania formują pąki kwiatowe, a w następnym roku owocują.
W czasie cięcia letniego usuwamy ze środka korony wszystkie pędy mające po wyżej 50 centymetrów długości. Na obwodzie korony pędy przerzedzamy. Wycinamy mocniejsze, rosnące pionowo, zostawiamy rosnące ukośnie, łukowato lub poziomo. Te ostatnie są z reguły dość słabe, długości od 20 do 40 centymetrów już z pąkami kwiatowymi zawiązanymi w lipcu.
Cięcie letnie jest korzystne, jeśli koronę rozrzedzimy, jabłka odsłonimy, ale pozostawimy na obwodzie wszystkie słabe przyrosty jako rezerwę owocową na rok następny.

Ze sznurkiem na gałęzie

Utrapieniem są pędy rosnące do góry, z których trudno zebrać owoce. Można temu zapobiec przez ich przyginanie do podłoża. Zabieg ten można wykonać od wiosny przez cale lato. Przyginanie powoduje, że korony nabierają rozłożystego kształtu, wolniej rosną i obficiej owocują. Pędy trzeba przyginać z wyczuciem, aby ich nie odłamać, przywiązujemy sznurkami lub wieszamy przy nich ciężarki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Letnie cięcie jabłoni - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie