Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lisy sieją strach w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Młody lisek na chodniku przy ulicy Popiełuszki, naprzeciw komendy policji czekał na przejście przez ulicę
Młody lisek na chodniku przy ulicy Popiełuszki, naprzeciw komendy policji czekał na przejście przez ulicę Zdzisław Surowaniec
Młodego lisa zauważyliśmy w czwartek w południe w centrum Stalowej Woli przy ulicy Popiełuszki, naprzeciw komendy policji. Czekał na chodniku, aż przejadą auta i będzie mógł bezpiecznie przebiegnąć przez ulicę. Przebiegł wolno i zniknął w trawach wzdłuż torów.

ZOBACZ TAKŻE: 60SekundBiznesu - o hodowli koni arabskich

(Źródło:vivi24)

Ale początkowo nie byliśmy czy na pewno to lis. A może to podobny do lisa szakal złocisty? - pomyśleliśmy. Na terytorium kraju pojawił się bowiem właśnie szakal złocisty. Pierwsze zdjęcie szakala nad Biebrzą zrobiono 1 maja w okolicach osady Gugny. Drugie w czerwcu w okolicach wsi Piszczac w województwie lubelskim. Stąd już krok na Podkarpacie. Szakala widziano również w okolicach Rewala w Zachodniopomorskiem.

Postanowiliśmy skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. Zdjęcie pokazaliśmy lekarzowi Weterynarii Izabeli Źródłowskiej-Macko z Lecznicy Weterynaryjnej „Kama”. Ponad wszelką wątpliwość stwierdziła, że to lis. Najprawdopodobniej młody, z tegorocznego miotu. Jak dodała, lisy są widoczne w mieście od dawna.

- Traktują miasto jak darmową, czynną całą dobę stołówkę - stwierdziła doktor Źródłowska-Macko. Obfitości jadła sprzyja wyrzucane do śmietników pożywienie oraz pożywienie wykładane na zewnątrz przez mieszkańców dla bezpańskich kotów.

Jednak kontakt z dzikimi lisami jest dla ludzi niebezpiecz-ny. Mimo szczepionek przeciwko wściekliźnie rozrzucanych przez służby leśne po lasach, mogą być nosicielami tej choroby. Na baczności trzeba się mieć szczególnie przed zwierzętami, które tracą naturalny lęk przed ludźmi i zbliżają się do nich. To może być oznaka, że jest chore.

– Brak lęku przed człowiekiem nie jest oznaką choroby, a przystosowania się do nowego środowiska, do obecności człowieka, dźwięków samochodów – twierdzą pracownicy wydziału ochrony środowiska. A jak reagować, gdy zobaczymy lisa. Pozostawić w spokoju, nie płoszyć, nie podchodzić, nie dotykać, nie karmić. I zachować ostrożność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie