Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maciej Lambert ze Szkoły Podstawowej numer 12 w Stalowej Woli zwyciężył w konkursie w Rzeszowie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uczniowie utrwalili opowieść barwnymi kreskami na papierze i Maciek „wyrysował” pierwsze miejsce na konkursie
Uczniowie utrwalili opowieść barwnymi kreskami na papierze i Maciek „wyrysował” pierwsze miejsce na konkursie Zdzisław Surowaniec
W konkursie „Namaluj historię dziadków”, którego organizatorem był Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, w pierwszej grupie wiekowej, zwyciężył uczeń klasy IIIA Szkoły Podstawowej numer 12 w Stalowej Woli – Maciej Lambert. Maciek przedstawił dzielną Cygankę z Rozwadowa ratującą, w czasie wojny, dzieci romskie i żydowskie.

- Od kilku lat uczniowie moich klas biorą udział w tym konkursie. O dzielnej Cygance dowiedziałam się z lokalnej prasy i postanowiłam zainspirować uczniów tą opowieścią - przyznaje nauczyciel Małgorzata Kotwa. Uczniowie utrwalili opowieść barwnymi kreskami na papierze i Maciek „wyrysował” pierwsze miejsce. Nie jest to sukces przypadkowy, gdyż w ubiegłym roku uczeń zdobył wyróżnienie w tym konkursie. Jego praca zdobyła również wyróżnienie w wojewódzkich eliminacjach ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”.

W pierwszym etapie konkursu „Namaluj historie dziadków”, który przeprowadzono w 54 szkołach z Podkarpacia, wzięło udział 737 uczniów. Do II. etapu komisje szkolne zakwalifikowały 37 uczniów w kategorii klas I-III szkoły podstawowej, 91 w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej i 22 w kategorii gimnazjum. Nadesłane na konkurs prace prezentowały zdarzenia, w które bezpośrednio zaangażowane były osoby, których opowiadanie zainspirowało ich powstanie. Mogły to być także inne wydarzenia z życia opowiadających, które uznali oni za szczególnie ważne dla dziejów Polski, choć sami bezpośrednio w nich nie uczestniczyli. Konkurs „Namaluj historię dziadków” skierowany był do trzech kategorii wiekowych.

W przypadku uczniów klas od pierwszej do trzeciej szkoły podstawowej wystarczyła praca plastyczna. Z kolei uczniowie starszych klas szkoły podstawowej do pracy plastycznej dołączali opis prezentowanego wydarzenia. Natomiast gimnazjaliści powinni być autorami liczącego 10-20 klatek komiksu. Dodatkowo musieli też napisać komentarz historyczny do opowiedzianej w komiksie historii. W tej ostatniej kategorii 3 miejsce zajął Michał Szyszka z Gimnazjum nr 2 w Stalowej Woli.

Uroczystość rozdania nagród odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, w którym też zorganizowano wystawę najlepszych prac konkursowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie