Małe reaktory jądrowe, czyli energia przyszłości

Materiał informacyjny Kongresu 590
W Polsce, do 2030 roku, ma zostać uruchomiony pierwszy mały reaktor jądrowy. Za budowę całej sieci takich reaktorów (SMR) odpowiada spółka ORLEN Synthos Green Energy. – W polskim systemie energetycznym jest miejsce zarówno dla wielkoskalowej energetyki jądrowej, jak również dla małych elektrowni jądrowych – mówi jej wiceprezes, Dawid Jackiewicz.

Polska Agencja Atomistyki (PAA) wydała opinię w sprawie reaktorów modułowych w Polsce. W dokumencie czytamy, że są one „zgodne z krajowymi wymogami bezpieczeństwa”. To kolejny krok na drodze do uruchomienia w naszym kraju SMR-ów, czyli małych, modułowych reaktorów. Za rozwój tego sektora energetyki odpowiedzialna jest spółka ORLEN Synthos Green Energy, która planuje uruchomić pierwszy tego typu reaktor w Polsce do 2030 roku.

- Kilka miesięcy temu dostarczyliśmy do PAA komplet dokumentów, pokazujących jakie założenia i rozwiązania technologiczno-organizacyjne chcemy przyjąć przy budowie elektrowni jądrowych typu SMR, w technologii BWRX-300. Przez kilka miesięcy eksperci PAA weryfikowali tę dokumentację. Ten proces zakończył się wydaniem opinii, w której czytamy, że przyjęte przez nas założenia są zgodne z krajowymi regulacjami i jeśli będą zrealizowane w tej technologii, to stanowią rozwiązania bezpieczne i akceptowalne. To oznacza, że idziemy w dobrym kierunku – mówi Dawid Jackiewicz, Wiceprezes Zarządu ORLEN Synthos Green Energy.

od 16 lat

Spółka wystąpiła już o decyzję zasadniczą dla sześciu lokalizacji, w których powstać mogą pierwsze małe elektrownie jądrowe. Następnie rozpoczną się badania środowiskowe trwające kilkadziesiąt miesięcy, podczas których każde miejsce będzie szczegółowo analizowane, a finalna decyzja zostanie poprzedzona konsultacjami społecznymi.

Mała elektrownia do 2030 roku

Pierwszy reaktor BWRX-300, tworzony przez konsorcjum Hitachi i GE, ma zostać uruchomiony w Kanadzie w 2028 roku. Już rok później kolejna mała elektrownia może zostać otwarta w Polsce. Czy nie istnieją obawy związane z tym, że stosunkowo nowa technologia pojawi się w naszym kraju tak szybko?

– To nie do końca jest tak, że mamy do czynienia z nową technologią, bo została ona już przetestowana w wielu miejscach na świecie. Nie bez powodu wybraliśmy partnera z dużym dorobkiem w tym obszarze. Konsorcjum Hitachi i GE jest jednym z najbardziej doświadczonych dostawców technologii na świecie – wyjaśnia Dawid Jackiewicz.

Jak dodaje, BWRX-300 to jest dziesiąta generacja reaktorów wodno-wrzących używanych w energetyce jądrowej. Technologia, względem poprzednich generacji, została unowocześniona, zmniejszona i wyposażona w dodatkowe systemy bezpieczeństwa. Bardzo doświadczone nadzory jądrowe w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Skandynawii i Kanadzie zaakceptowały już tego typu rozwiązania, co oznacza, że są to sprawdzone reaktory.

Do tej pory pracuje 67 reaktorów typu BWR, które są zlokalizowane w dziesięciu krajach na świecie. Polska chce dołączyć do tego grona.

– W związku z tym, że w polskim systemie będą wyłączane bloki węglowe, pojawi się ogromna luka energetyczna, która może sięgnąć nawet 20GW. Oznacza to, że jest w tym systemie miejsce zarówno dla wielkoskalowej energetyki jądrowej, jak również dla małych elektrowni jądrowych. Nasze rozwiązanie jest przeznaczone dla energochłonnego przemysłu, krajowego, ciepłownictwa oraz energetyki. Chcielibyśmy, żeby zmiana była jeden do jednego – z bloków węglowych na jądrowe – mówi Dawid Jackiewicz.

Spółka ORLEN Synthos Green Energy będzie również wspierać transformację energetyczną polskich aglomeracji. W tym przypadku reaktory modułowe mogą nie tylko dostarczać energię, ale także ciepło – zastępując zasilane węglem ciepłownie.

Tego typu rozwiązanie omawiane jest obecnie z władzami Krakowa, a spółka chce również postawić mały reaktor między innymi pod Warszawą. Jak słyszymy, cały proces budowania sieci SMR-ów w Polsce wymaga ogromnych nakładów finansowych, których pozyskiwanie już trwa. Zarówno banki krajowe, jak i zagraniczne – amerykańskie, są zainteresowane finansowaniem projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Małe reaktory jądrowe, czyli energia przyszłości - Dziennik Bałtycki

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie