Małżeństwo 500 plus czyli nowy zasiłek dla seniorów. Ile lat trzeba być w związku by co miesiąc przysługiwały dodatkowe pieniądze [8.12.2022

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Seniorzy w trudnej sytuacji materialnejPolsce seniorzy nawet otrzymujący emerytury są w trudnej sytuacji materialnej - nie wystarcza im pieniędzy na leki i utrzymanie. Problemy te zwiększają się wraz z wiekiem, a teraz dodatkowo potęguje je inflacja i spadek wartości nawet drobnych zasobów finansowych. Każda forma pomocy materialnej jest więc dla nich bezcenna.Ten argument także przedstawiono sejmowej komisji autorzy obywatelskiej petycji dotyczącej projektowanego Programu Małżeństwo 500=.
Seniorzy w trudnej sytuacji materialnejPolsce seniorzy nawet otrzymujący emerytury są w trudnej sytuacji materialnej - nie wystarcza im pieniędzy na leki i utrzymanie. Problemy te zwiększają się wraz z wiekiem, a teraz dodatkowo potęguje je inflacja i spadek wartości nawet drobnych zasobów finansowych. Każda forma pomocy materialnej jest więc dla nich bezcenna.Ten argument także przedstawiono sejmowej komisji autorzy obywatelskiej petycji dotyczącej projektowanego Programu Małżeństwo 500=. Karina Trojok / Polska Press
Po dwóch latach wraca sprawa stałego zasiłku 500 plus dla małżeństw o dużym stażu małżeńskim. Wtedy prośba o inicjatywę ustawodawczą trafiła do prezydenta. Ponieważ nie ostała podjęta, teraz z inicjatywy obywateli podobny projekt – w formie petycji, trafił do Sejmu. Co ważne, posłowie ze specjalnej komisji powołanej do rozpatrywania petycji formalnie zajęli się tą petycją. Sejm powrócił już po wakacjach do pracy, jest więc nadzieja na dalszy ciąg prac nad projektem! Jakie są szanse, że świadczenie będzie wypłacane małżeństwom z odpowiednim stażem już od początku 2023 roku?

Zainteresowani pewnie z niecierpliwością czekają na ciąg dalszy, a w szczególności na to by idea, ubrana w kształ litery prawa, stała się rzeczywistością.

Oczywiście, jest duża szansa, że sprawa będzie miała ciąg dalszy – tym bardziej, że idea ma wielu zwolenników także z kręgu partii rządzącej – Prawa i Sprawiedliwości, w tym byłej minister rodziny – Elżbiety Rafalskiej.

Jeśli resort rodziny szybko przygotuje oczekiwane przez posłów analizy, to jest szansa, że jeszcze w tym roku zapadną decyzje w sprawy wypłaty specjalnego zasiłku dla seniorów, którzy pozostają w długoletnim związku małżeńskim czyli uruchomienia programu Małżeństwo+. Jak pokazują wszelkie badania, w tym autorów inicjatywy, małżeństwa z tak dużym stażem w Polsce należą do grupy najmniej majętnych i borykających się ze sporymi problemami, w tym zdrowotnymi, które łatwiej byłoby rozwiązywać nawet przy takim wsparciu finansowym, które z kolei dla budżetu państwa nie byłoby dodatkowym wydatkiem istotnej wagi.

Musimy zredukować wydatki na tradycyjne potrawy świąteczne, bo już wiemy, że strategia - zastaw się a postaw się, działa na bardzo krótkję metę. Przy tak wysokiej inflacji może prowadzić prostą drogą do długów, które trudno będzie spłacić.

Boże Narodzenie 2022. Ceny są wysokie, chcemy drastycznie ci...

Z formalnego punktu widzenia potrzeba, by projekt ustawy trafił do laski marszałkowskiej i Sejm w głosowaniu zdecydował o jego losie. Jeśli w głosowaniu posłowie nie odrzucą go, trafi do komisji sejmowych i będzie tam szykowany do uchwalenia przez Sejm.

Projekt może być poselski, wtedy trafia od razu do Sejmu, a jeśli będzie projektem rządowym, to po przygotowaniu i konsultacjach decyzję o skierowaniu go do Sejmu podejmowana jest na posiedzeniu Rady Ministrów.

Projekt nowego zasiłku dla seniorów: komu ma przysługiwać, ile wynosić

Autorzy obywatelskiej petycji, która jest w Sejmie nie przedstawili propozycji szczegółowych rozwiązań. W tej kwestii można jedynie odwołać się do dokumentu sprzed dwóch lat, który trafił do prezydenta.

Autorzy tamtej propozycji wnosili, by 500 plus dla małżonków było przyznawane po osiągnięciu 50-letniego stażu, a jego wysokość wynosiła 500 zł miesięcznie, ale z upływem lat byłaby coraz wyższa.

Dodatkowe świadczenie dla małżeństw z dużym stażem: kiedy będzie?

By doszło do realizacji projektu w praktyce potrzebne jest uchwalenie ustawy – oddzielnej albo uzupełnienie-znowelizowanie, którejś już z istniejących a dotyczących polityki senioralnej rządu.

Tegoroczne święta w dobie wysokiej inflacji będą najskromniejsze od lat. Prawie połowa Polaków deklaruje, że przygotuje mniej niż 12 potraw na wigilijny stół.

Przed nami skromne święta? Polacy tną wydatki na Wigilię i B...

Jak sugerowali posłowie z komisji zajmującej się petycjami, niezbędne jest ustalenie, ile w Polsce jest małżeństw ze stażem wieloletnim i ile taki projekt kosztowałby budżet państwa – jest to w gestii Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Następnie odpowiedni akt prawny autorstwa bądź ministerstwa kierowanego przez Marlenę Maląg, po zatwierdzeniu przez rząd – bądź jako projekt poselski, z pominięciem tego etapu – powinien trafić do Sejmu i odbyć standardową drogę legislacyjną.
Wtedy będą znane szczegóły konkretnych rozwiązań.

Może to Cię zainteresuje?

Obecnie zgłaszanych jest wiele pomysłów, np. wypłacanie świadczenia Małżeństwo plus jednorazowo w znacznej kwocie albo – uzależnienie wypłaty comiesięcznego zasiłku dla małżonków nie tylko od stażu małżeńskiego, ale i spełnienia warunku wychowania przynajmniej dwojga dzieci.

Trwa głosowanie...

Jak lubisz spędzać wakacje?

Na jakie 500+ czyli programy wspierające seniorów można liczyć już teraz? Programy, które już działają

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma dla seniorów całą gamę świadczeń. Poza emeryturami i ubezpieczeniem społecznym są to m.in.:

  1. Program Opieka 75+. Opieka 75+ to program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jest realizowany przez samorządy i polega na świadczeniu usług opiekuńczych dla osób w wieku powyżej 75 lat, w miejscach ich zamieszkania.
  2. Program wieloletni na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025.
  3. Program wieloletni "Senior+" na lata 2021-2025. Program jest kontynuacją programu wieloletniego „Senior+” na lata 2015–2020. Zakłada wspieranie finansowe jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie realizacji zadań własnych, polegających na prowadzeniu i zapewnieniu miejsc w ośrodkach wsparcia „Senior+”. Celem strategicznym Programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym, poprzez dofinansowanie rozbudowy infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym oraz zwiększenie miejsc w ośrodkach wsparcia „Senior+”, tj. wsparcie działań jednostek samorządu w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów „Senior+” i Klubów „Senior+”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Małżeństwo 500 plus czyli nowy zasiłek dla seniorów. Ile lat trzeba być w związku by co miesiąc przysługiwały dodatkowe pieniądze [8.12.2022 - Strefa Biznesu

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ten dodatek dla seniorów jest moim zdaniem rozsądny i w pełni usprawiedliwiony. Popieram.

Zaś te pseudo-polityczne agresywne ataki... Po co to? Sprawiają przyjemność?
L
Loki
Hejciory POstkomunisty, won. Lamentujący o tym, że rządu nie stać, najpierw oddać pobrane 500 plusy, dodatki węglowe i dopłaty do prądu.

Dlaczego??

Bo przecież rządu NIE STAĆ. Wspomożecie to nasze biedne Państwo. Donek jak dopcha się do koryta to ogoli nas z reszty co jeszcze pozostało.
G
Gość
24 października, 22:11, Gość:

pinindzy nie ma nie było i nie będzie, ale jest łapówka 600tys euro w reklamówce

wasz guru donald von doncorleone!!!!

Tym wpisem zwaliłeś konia Yarozbawowi :))

G
Gość
2 października, 15:41, Piotr:

PiS robi wszystko, żeby rozbujać inflację i doprowadzić ten kraj do ruiny. A ciemny lud jeszcze im klaszcze.

2 października, 16:29, Gość:

Jak to obliczyłeś ?

Przeczytał dzisiejsze dane z NBP na temat inflacji.

G
Gość
24 października, 22:11, Gość:

pinindzy nie ma nie było i nie będzie, ale jest łapówka 600tys euro w reklamówce

wasz guru donald von doncorleone!!!!

Udowodnij albo spiedralaj.

G
Gość
Kiełbasa wyborcza plus.

Oszuści z PiS
s
sondor
Być może to wprowadzą, ale to opiera się o kalkulację wyborczą, będzie słaby wynik sondażowy PIS, można się spodziewać tych 500 dla małżeństw, oczywiście jako "łapówki politycznej" z myślą o głosowaniu na PIS, wynik sondażowy będzie dobry dla PIS to i łapówki nie będzie. Fantazje "prezesunia" nie znają granic -pamiętajcie o tym!!!
j
je..aćPO/PIS
Tłuki pisowskie w ekstazie pisDA znowu piniążek,a państwo w ruinie.
G
Gość
Będę mieć niedługo 50-letni staż małżeński, ale te 500 plus pisiory mogą sobie wsadzić do du py. Mam nadzieję, że tych nieudaczników, którzy potrafią tylko kupować sobie głosy, niedługo w czasie wyborów pogonimy.
K
Krul Bul
To dopłata do oleju, którego mamy ogromne braki w platformianych, zakutych łbach.
R
Roman Guba
A może dosyć dokładania z naszych podatków.
e
edi
Te 500 to na małżeństwo czy na dzieci jest???
J
Janusz I
Rządu nie stać na urealnienie 500 i zwrot zasiłku pogrzebowego a wymyślają cuda-niewidy, żeby podniecić biedny naród.
G
Gość
2 października, 15:41, Piotr:

PiS robi wszystko, żeby rozbujać inflację i doprowadzić ten kraj do ruiny. A ciemny lud jeszcze im klaszcze.

Jak to obliczyłeś ?

P
Piotr
PiS robi wszystko, żeby rozbujać inflację i doprowadzić ten kraj do ruiny. A ciemny lud jeszcze im klaszcze.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie