MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mamy klimatyczną ruletkę: raz upał, raz burze

Grzegorz LIPIEC
Raz jest upalnie, a po chwili nadchodzą gwałtowne burze, które mogą być bardzo niebezpieczne Od kilku dni na Podkarpaciu jest bardzo gorąco. Synoptycy ostrzegają jednak przed gwałtownymi burzami, w trakcie których może wiać porywisty wiatr, a w niektórych miejscach może wystąpić gradobicie.

Co należy robić w trakcie upałów? Jak należy zabezpieczyć się przed piorunami?

NISZCZYCIELSKA MOC PIORUNA

Prąd z wyładowania atmosferycznego, przepływający przez budynek i jego instalacje, osiąga tak wysokie wartości, że może uszkodzić wrażliwy sprzęt elektroniczny, a nawet spowodować pożar.
Według szacunkowych danych, w powierzchnię ziemi uderza co minutę kilka tysięcy piorunów o natężeniu paruset tysięcy amperów. Zagrożenie burzowe w Polsce dotyczy najczęściej południowej oraz zachodniej części naszego kraju. Zwłaszcza w okresie letnim oraz wczesnojesiennym jest ono bardzo duże.

Niszczącym skutkom działania sił natury można jednak zapobiec, montując piorunochron oraz instalując ochronę przeciwprzepięciową. Ubezpieczając dom, warto też pamiętać o zwarciach spowodowanych przez pioruny.
Jak sprawdziliśmy, nie wszystkie bloki należące do spółdzielni mieszkaniowych w naszym regionie posiadają taką ochronę, bo jak się okazuje, przy ich budowaniu kiedyś sprawdzane było zagrożenie uderzeniem przez piorun. Podobnie wygląda sytuacja wśród właścicieli domków jednorodzinnych, którzy nie zawsze montują piorunochron. Jest to zgodne z prawem, jeśli nie wymagał tego plan budowy domu.

Jednak od kilku lat spółdzielnie mieszkaniowe, wykonując ocieplenia bloków, montują piorunochrony tam, gdzie ich wcześniej nie było. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo lokatorów mieszkających w blokach.
Piorun, który uderza w dom albo nawet trafia w punkt oddalony o 1,5 kilometra od budynku, może, mimo piorunochronu, i tak wyrządzić spore szkody. Napięcie osiąga tak wysokie wartości, że może dojść do uszkodzenia sprzętu rtv oraz agd. Innym sposobem na zabezpieczenie się przed piorunem jest zamontowanie ochrony przeciwprzepięciowej.

Podczas burzy możemy stracić telewizor, DVD czy też komputer. Co zrobić, żeby ograniczyć tragiczne skutki uderzenia pioruna? Przede wszystkim należy dobrze dobrać urządzenie przepięciowe, które zabezpieczą domową instalację elektryczną przed groźnym wzrostem napięcia.

Mimo bogatego wyboru zabezpieczeń naszej domowej instalacji, wciąż za najskuteczniejszy sposób przed spaleniem domowego sprzętu w trakcie burzy uważamy... odłączenie urządzeń elektronicznych z gniazdek zasilających je w prąd.

UFF, JAK GORĄCO

Od kilku dni mieszkańcy Podkarpacia zmagają się z upałami. W poniedziałek w naszym regionie synoptycy odnotowali aż 30 stopni Celsjusza.
Gorąco, duchota i duża wilgotność powietrza, a tak ma być w najbliższych dniach, dokuczają przede wszystkim osobom starszym, cierpiącym na schorzenia układu krążenia, astmę i inne choroby układu oddechowego. Najlepiej w takie dni pozostać w domu w godzinach dopołudniowych. Upał można przeczekać w zacienionym, dobrze wietrzonym pokoju. Jeżeli pojawia się uczucie duszności, przegrzania, można położyć chłodny okład na czoło, szyję, pod pachy i w pachwinach.

Ludzie cierpiący na choroby układu krążenia powinni skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym dawkę leków, przejść na lekkostrawną dietę z dużą ilością świeżych warzyw i owoców, unikać smażonych potraw. Pacjenci z niewydolnością serca powinni codziennie rano skontrolować swoją wagę, żeby sprawdzić, czy nie doszło do zatrzymania wody w organizmie. Jeśli masa ciała wzrosła o 2-3 kilogramy w ciągu 2-3 dni, trzeba skonsultować się z lekarzem. Każdemu, także zdrowemu człowiekowi, dobrze zrobi w trakcie upałów lekkostrawna dieta, co najmniej trzy posiłki dziennie, ale niezbyt obfite - lepiej zjeść mniej, a częściej. Należy też pić co najmniej 2-2,5 litra wody mineralnej dziennie, żeby zapewnić sercu odpowiednią ilość potasu i magnezu.

SZUKAMY OCHŁODY

Majowy ukrop daje się we znaki wszystkim. Doskwiera zarówno osobom starszym, jak i młodszym, pracującym w pomieszczeniach biurowych. Mieszkańcy naszego regionu szykują ochłody w przeróżne sposoby.
Na pewno teraz wielu wyczekuje, aż zostanie otwarty sezon letni nad Jeziorem Machowskim w Tarnobrzegu. Póki co, ochłody szukamy przy miejskich fontannach oraz w zacienionych alejkach. Dla ochłody dobre są także lody, łyk zimnej wody mineralnej, wiatraki oraz klimatyzacja w pomieszczeniach biurowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie