Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maria Rehorowska odznaczona „Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości” przez wojewodę Ewę Leniart. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wojewoda Podkarpacka Ewa Leniart wręcza Marii Rehorowskiej Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości
Wojewoda Podkarpacka Ewa Leniart wręcza Marii Rehorowskiej Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości Urząd Miasta
6 marca podczas LXII Sesji Rady Miejskiej w Stalowej Woli Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacka odznaczyła byłą nauczycielkę i radną miejską Marię Rehorowską „Medalem Stulecia”, przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. 

Maria Rehorowska niezwykła postać

 – Chciałabym w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, władz państwowych złożyć Pani najwyższe wyrazy uznania za Pani działalność i całe życie, które dedykowała Pani służbie państwu polskiemu. Pani Maria Rehorowska, to niezwykła postać o wielkim sercu. Myślę, że Stalowa Wola ma wielki wzorzec w osobie Pani Marii, który powinien być pokazywany jako wzór do naśladowania zwłaszcza dla młodych ludzi – przekazała życzenia i gratulacje Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacka. 

 – W imieniu Miasta Stalowej Woli oraz wszystkich Mieszkańców składam wielkie gratulacje za wspaniały przykład życia i za godną podziwu postawę służby dla Polski. Chciałbym podziękować za Pani pracę, która była udziałem kolejnych kadencji Rady Miejskiej, każdy odważny głos, każdy składany przez Panią wniosek. Chciałbym przeprosić za to, że w czasie pełnienia przez Panią mandatu radnej wnioski dotyczące ukochanego przez Panią Rozwadowa pozostawały bez odpowiedzi. Dzisiaj jednak chcę zameldować, że te wnioski zostały w większości zrealizowane. Rynek w Rozwadowie, tętniący życiem „Sokół”, remontowany Dworzec PKP, to w dużej mierze także Pani zasługa. Dziękujemy za to i życzymy długich lat życia w jak najlepszym zdrowiu – słowa gratulacji i życzeń przekazał Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli. 

Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości

– Jestem bardzo szczęśliwa, że doczekałam tej chwili, w której znów mogę być w tej sali pośród znajomych radnych, i tych, których życie postawiło na tym miejscu, kiedy ja już jestem na odpoczynku. Szanowna Pani Wojewodo, dziękuję bardzo za odznaczenie mnie za Pani pośrednictwem medalem nawiązującym do II Rzeczypospolitej, dziękuję również Panu Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, jako inicjatorowi tego medalu i Janowi Kasprzykowi, szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – mówiła odznaczona Maria Rehorowska. 

Maria Katarzyna Rehorowska, urodziła się 29 maja 1934 roku w Czarnorzekach koło Krosna. Ukończyła Pomaturalną Szkołę Pedagogiczną w Przemyślu (1953) i Instytut Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych przy Uniwersytecie Wrocławskim (1980). 1954–1981 nauczycielka w Szkole Podstawowej w Rozwadowie w Stalowej Woli. Od IX 1980 r. w „Solidarności”; założycielka „S” w miejscu pracy, organizatorka Międzyszkolnej Komisji Zakładowej w Stalowej Woli; IV 1981 r. delegatka na I Walny Zjazd Delegatów Regionu Ziemia Sandomierska, członek prezydium Zarządu Regionu. 13 XII 1981 r. internowana, przetrzymywana w Ośrodku Odosobnienia w Nisku i Gołdapi, 29 IV 1982 r. zwolniona; V 1982 r. przeniesiona w ramach represji do pracy w bibliotece w SP nr 2 w Stalowej Woli; w III 1983 r. Sąd Pracy w Rzeszowie uznał brak podstaw prawnych do przeniesienia z pierwotnego miejsca pracy.

Zaangażowana w podziemną działalność

Zaangażowana w działalność podziemną; 1983–1986 nauczycielka w Szkole Podstawowej w Brandwicy; 1983–1988 organizatorka zbiórek pieniędzy na działalność podziemną, kolporterka pism, m.in. „Biuletyn Informacyjny Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ «Solidarność» Kombinatu Przemysłowego Huta Stalowa Wola”, „SMiS”. 1983–1984 kilkakrotnie poddana rewizjom, w 1983 r. zatrzymana; 1983–1989 zaangażowana w działalność Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, współpracowniczka Duszpasterskiego Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej tamże; 1988–1990 członek chóru „S” tamże. Od 1986 r. na emeryturze. 

1989–1990 w Regionalnym KO w Stalowej Woli; 1991–1992 członek Społecznego Towarzystwa Oświatowego, 1991–1992 dyr. Społecznej SP w Stalowej Woli; 1996–1997 członek Komitetu Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego w Rozwadowie; 2002–2014 radna Miasta Stalowej Woli z list LPR i PiS. Członek Koła Emerytów i Rencistów „S”. 

Historia internowania kobiet w Gołdapi

Autorka 6 książek, m.in.: 310 lat Rozwadowa nad Sanem 1690–2000 (2000), Historia internowania kobiet w Gołdapi, pisana przez 28 lat 1982–2008 (2008). Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), Krzyżem Wolności i Solidarności (2016), Złotym Krzyżem Zasługi (1975), Medalem KEN (1993); uhonorowana tytułem Zasłużony dla Regionu Ziemia Sandomierska (2016). 

W latach 1982 – 1983 rozpracowywana przez Wydział V Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Tarnobrzegu w ramach SO kryptonim Związkowiec; II 1984 – IX 1985 przez p. III RUSW w Stalowej Woli w ramach KE krypt. Działaczka. 

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości ustanowiony w 2018 r. jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. 

Źródło: Urząd Miasta

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie