Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej 2022 w Przemyślu. Jego uczestnicy w ciszy przeszli na Cmentarz Wojskowy [ZDJĘCIA]

OPRAC.: Łukasz Solski, Polskie Radio 24
11 lipca przypada 79. rocznica Krwawej Niedzieli, która symbolizuje zbrodnie dokonane przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej i innych narodowości. Marsze pamięci odbyły się w Rzeszowie i Przemyślu.

Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Przemyślu rozpoczęła msza św. w kościele franciszkanów, następnie uczestnicy przeszli w ciszy ulicami: Fredry, Kapitulną, Popiełuszki, Pelczara, Sucharskiego i Przemysława na Cmentarz Wojskowy pod Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

- Budowa nowych relacji z Ukrainą jest kwestią ważną i potrzebną. My jako chrześcijanie mamy obowiązek wybaczać, ale wybaczenie zaczyna się od skruchy tego, który zawinił, zaczyna się od żalu, za popełniony grzech, a przede wszystkim od zadośćuczynienia Bogu i ludziom. Tym zadośćuczynieniem musi być ekshumacja i godny pochówek. Nie może być sytuacji kiedy to prezydent składa wieniec w szczerym polu. Tylko na prawdzie i rozliczeniu można budować nowe relacje - powiedział pod Pomnikiem Wołyńskim Marcin Kowalski, prezes Młodzieży Wszechpolskiej.

Organizatorami marszu byli Młodzież Wszechpolska, Fundacja Wczoraj i Jutro oraz Patriotyczne Podkarpacie.

11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach, wtedy zajętych już przez niemiecką III Rzeszę. Tamten dzień zapisał się w historii jako Krwawa Niedziela, Polaków mordowano również w kościołach, podczas mszy świętych.

W latach 1943-1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ukraińscy nacjonaliści wymordowali od 80 do 120 tysięcy Polaków. Precyzyjna liczba ofiar nie jest możliwa do ustalenia. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi.

Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej 2022 w Przemyślu. Jego uczestnicy w ciszy przeszli na Cmentarz Wojskowy [ZDJĘCIA]
Łukasz Solski

Celem zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowców) i Ukraińskiej Powstańczej Armii było wyniszczenie polskiego żywiołu na terenach, które uznawali za ukraińskie. W konsekwencji planowego ludobójstwa, kilkaset tysięcy Polaków, ratując się przed okrutnie zadawaną śmiercią, torturami i okaleczeniem, uciekło z tych terenów. Ukraińscy nacjonaliści, równolegle z dokonywanym aktem ludobójstwa, niszczyli polskie dobra kulturalne, zabytki, uderzali w kresową gospodarkę, wypalali do fundamentów polskie siedliska a także niszczyli kościoły katolickie.

22 lipca 2016 r. Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej 2022 w Przemyślu. Jego ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej 2022 w Przemyślu. Jego uczestnicy w ciszy przeszli na Cmentarz Wojskowy [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie