Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matma sieje grozę…

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Bogdan Bajorski, dziekan Wyższej Szkoły Handlowej, Wydział Zamiejscowy w Tarnobrzegu zaprasza tegorocznych na bezpłatne zajęcia z matematyki. Inauguracja akcji "Matma za pięć dwunasta” już w najbliższy piątek.
Bogdan Bajorski, dziekan Wyższej Szkoły Handlowej, Wydział Zamiejscowy w Tarnobrzegu zaprasza tegorocznych na bezpłatne zajęcia z matematyki. Inauguracja akcji "Matma za pięć dwunasta” już w najbliższy piątek. Fot. Grzegorz Lipiec
Matematyka powróciła w ubiegłym roku "do łask" i jest zdawana przez maturzystów w trakcie egzaminu dojrzałości. I sieje grozę, bo co szósty tegoroczny maturzysta oblał próbny egzamin z tego przedmiotu.

Od kilku lat widać wyraźny spadek zainteresowania absolwentów szkół ponadgimnazjalnych uczelniami technicznymi i naukami ścisłymi. W krajach Unii Europejskiej matematyka stanowi bardzo ważny element jako podstawowy czynnik warunkujący postęp naukowo - techniczny. Dlatego też warto się jej uczyć, a dla tych, którzy nie są mistrzami nauk ścisłych nauczyciele oraz szkoły wyższe przygotowują powtórki.

CIĘŻKO BĘDZIE O POWTÓRKĘ

W 2010 roku maturzyści zdawali trzy przedmioty obowiązkowe: język polski, język obcy nowożytny i po raz pierwszy od 25 lat matematykę. Egzamin maturalny z matematyki zdało 87 procent abiturientów szkół średnich na Podkarpaciu. Pozostałe przedmioty obowiązkowe, także wypadły bardzo dobrze: język polski - 95 proc, język angielski - 88 proc, język niemiecki - 91 proc, język rosyjski - 93 proc, język francuski - 97 proc.

Podkarpaccy licealiści uzyskali aż 67 proc. możliwych do zdobycia punktów z egzaminu z matematyki i tym samym osiągnęli wyższy średni wynik niż rówieśnicy z tego typu szkół w województwie małopolskim oraz lubelskim.

Tegoroczne prognozy nauczycieli są już dużo gorsze. - Obecni maturzyści mogą mieć problem z powtórzeniem rezultatu z 2010 roku - mówi Krzysztof Komórkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Gorzycach oraz współpracownik Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie w zakresie organizacji przeprowadzenia egzaminu maturalnego z matematyki. - Egzamin maturalny z "królowej nauk" jest podzielony na dwie części. W pierwszej są zadania zamknięte, a w drugiej pytania otwarte. Maksymalnie można otrzymać 50 punktów, a w każdej z części do zdobycia jest po 25 punktów. Żeby zdać maturę trzeba zdobyć minimum 15 punktów.

ZALEŻY OD UCZNIA

Co do przygotowania do egzaminu maturalnego z matematyki to wiele zależy od ucznia i klasy do której chodzi. - Trudno jest zmusić kogoś do nauki, ale w naszej szkole stawiamy na powtórkę materiały, zajęcia dodatkowe i rozwiązywanie testów maturalnych - wyjaśnia Krzysztof Komórkiewicz. - Należy pochwalić każdego ucznia, który zdecyduje się na korepetycje.

Jednak prywatne lekcje mogą się okazać całkiem sporym wydatkiem. W zależności od nauczyciela może on sobie zażyczyć od 50 do 70 złotych za godzinę. Właśnie z myślą o tych maturzystach, tarnobrzeski Wydział Zamiejscowy Wyższej Szkoły Handlowej zaprasza na bezpłatne zajęcia w ramach akcji "Matma za pięć dwunasta".

POD OKIEM FACHOWCÓW

- Nie ma żadnego kryterium przyjęć. Liczba miejsc jest ograniczona i o udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń - mówi Bogdan Bajorski, dziekan Wyższej Szkoły Handlowej, Wydział Zamiejscowy w Tarnobrzegu.

Wykłady, które poprowadzi doc. dr Maria Borowska, wykładowczyni z kieleckiej Wyższej Szkoły Handlowej oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbywać się będą w każdy piątek, począwszy od 28 stycznia (początek wykładu przewidziano na godzinę 15). Natomiast ćwiczenia w grupach 20-25 osobowych przewidziano na soboty i poprowadzi je Anna Woś, współpracownik krakowskiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej oraz nauczycielka z Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli.
Zajęcia powtórkowe z matematyki dla maturzystów w tarnobrzeskiej WSH potrwają do 26 marca. Zakres tematów obejmuje zagadnienia ujęte w informatorze o egzaminie maturalnym z matematyki od 2010 roku. Na zakończenie nauki każdy z uczestników kursu będzie mógł się zmierzyć z zadaniami z przykładowego arkuszu egzaminacyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie