Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2013. Maturzyści we wtorek rozpoczynają egzaminy dojrzałości

Beata TERCZYŃSKA
sxc.hu
Trzeba zdać pięć obowiązkowych egzaminów, czyli język polski - ustnie i pisemnie, język obcy - ustnie i pisemnie oraz matematykę - pisemnie. Obowiązkowe matury pisemne zdawane są na poziomie podstawowym, a ustne nie mają poziomu trudności.

Ponad 28 tysięcy podkarpackich maturzystów rozpocznie we wtorek egzaminy dojrzałości. Uwaga! Arkusze i odpowiedzi już około południa w dniu egzaminu na WWW.ECHODNIA.EU

Maturzyści mogą wybrać do sześciu przedmiotów dodatkowych - na poziomie podstawowym albo rozszerzonym. Z reguły wybierają jednak rozszerzony, kierując się wymaganiami uczelni, na które chcą się dostać.

Matura 2013. Arkusze i odpowiedzi tuż po zakończeniu egzaminu na www.echodnia.eu/edukacja

POCZĄTEK MATUR

W tym roku zmienił się nieco harmonogram egzaminów pisemnych. Te rozpoczynają się 7 maja w poniedziałek. O godzinie 9 maturzyści rozpoczną zdawanie matury z polskiego na poziomie podstawowym. O 14 do szkół wrócą ci, którzy wybrali jako przedmiot dodatkowy wiedzę o tańcu (na poziomie podstawowym lub rozszerzonym). Dzień później, o godzinie 9 zaplanowana jest obowiązkowa matematyka na poziomie podstawowym, a o 14 - dla wybranych - historia muzyki.

W czwartek zdawać będą ci, którzy wybrali język angielski. Rano będzie poziom podstawowy, a po południu rozszerzony oraz dla klas dwujęzycznych. Pierwszy tydzień maturalnych zmagań zakończą w piątek egzaminy na poziomie rozszerzonym: o godzinie 9 z matematyki, a o 14 - z języka polskiego.

GEOGRAFIA NUMEREM JEDEN

Jakie przedmioty cieszą się w tym roku największym i najmniejszym zainteresowaniem podkarpackich maturzystów? Z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, której podlega Podkarpacie, wynika, że matematykę rozszerzoną zdecydowało się zdawać 4051 młodych ludzi, a polski rozszerzony - 1895.

Matura 2013 z "Echem Dnia". Sprawdź jak Ci poszło zaraz po wyjściu z egzaminu!

- Spośród przedmiotów dodatkowych prym wiodą geografia (5532) oraz biologia (4987) - czytamy w zestawieniu. - Dalej są: wiedza o społeczeństwie (3799), chemia (3026) oraz fizyka i astronomia (2179). Tylko 5 maturzystów z regionu wybrało wiedzę o tańcu, 16 - język łaciński i kulturę antyczną, a 21 - historię muzyki.
Angielski zdecydowanie przebił pozostałe języki. Wybrało go ponad 22,3 tysiąca uczniów. Na drugim miejscu plasuje się niemiecki (zaledwie 2218), trzecim - rosyjski (295), czwartym - francuski (107).

WYŁĄCZ KOMÓRKĘ!

Nauczyciele podkreślają, by na maturze nie odpisywać. Najwięcej unieważnień egzaminów jest właśnie z powodu niesamodzielnych prac. Co roku Okręgowa Komisja Egzaminacyjna notuje kilkadziesiąt przypadków.

- Trzeba zapamiętać powiedzenie: "Umiesz liczyć? Licz na siebie" - radzi młodzieży Lech Gawryłow, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. - Powodem do unieważnienia egzaminu jest także wniesienie na salę niedozwolonych przyborów, telefonów itp. Nawet, jeśli uczeń przysięga, że nie miał zamiaru korzystać z komórki, nie uratuje go to. Wystarczy, że wniósł ją na salę, co już jest zabronione.

Egzamin może też zostać unieważniony, jeśli ktoś zakłóca jego przebieg, przeszkadza innym. Matury potrwają do 28 maja. Maturzyści poznają pisemne wyniki 28 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie