MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura po nowemu. Sprawdź, co się zmieni w egzaminie dojrzałości

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Tegoroczni maturzyści kończą w poniedziałek i wtorek swoje egzaminacyjne zmagania.
Tegoroczni maturzyści kończą w poniedziałek i wtorek swoje egzaminacyjne zmagania. Grzegorz Lipiec
Szykują się zmiany w egzaminach maturalnych. Sprawdź, co się zmieni w egzaminie dojrzałości Czego będą one dotyczyły? Czy zmianie ulegną zasady matury z języka polskiego? Trwa publiczna dyskusja o przyszłości egzaminów maturalnych.

Mimo, że resort edukacji zapowiada debatę dotyczącą matur, to od lat nic z tego nie wynika. Teraz uległo to zmianie, bo od 2012 roku maturzyści będą po nowemu zdawać egzamin ustny z języka obcego. Rewolucja maturalna jest przygotowywana na 2015 rok.

MATEMATYKA I "KLUCZ" NA POLSKIM

W ostatnich latach jedyną zmianą w sposobie przeprowadzania egzaminów maturalnych było wprowadzenie obowiązkowej matury z matematyki.

Maturzyści o humanistycznych zdolnościach ze starszych roczników pamiętają, jak w okresie nauki w szkole średniej, "odpuszczali" lekcje matematyki i skupiali się na przykład na historii. Abiturienci szkół ponadgimnazjalnych z ubiegłego roku już nie mogli w ten sposób postąpić.

Odpuszczając matematykę mogli "zamknąć" sobie drogę na studia.
W nowej wersji egzaminów maturalnych młodzież musi się mierzyć z kluczem odpowiedzi na języku polskim. Zdaniem wielu specjalistów klucz uniemożliwia twórcze podejście do tematu, a maturzysta skupia się nad tym, co może mieć na myśli twórca egzaminu.

Matura ustna z języka polskiego podczas których prezentowany jest dowolnie wybrany temat. Zamiast samodzielnej pracy, egzaminatorzy często wysłuchują wyklepanych regułek, a w Internecie kwitnie handel prezentacjami maturalnymi.

CO SIĘ ZMIENI?

Nic zatem dziwnego, że najwięcej osób liczy na zmiany w sposobie przeprowadzania egzaminu z języka polskiego. Na razie jest to raczej niemożliwe.

W nowej formule w 2012 roku maturzyści będą zdawać egzamin ustny z języka obcego. Nie będzie już podziału na poziom podstawowy i rozszerzony, a egzamin ma składać się z rozmowy wstępnej i trzech zadań. Pierwsza część będzie dotyczyć zainteresowań maturzysty, natomiast w drugiej części przyjdzie czas na odgrywanie roli, opis ilustracji oraz wypowiedź na dany temat.

WIĘCEJ W PRZYSZŁOŚCI

Prawdziwa maturalna rewolucja szykuje się za to w 2015 roku. Zmienione zostaną zasady matury z języka polskiego, a także "odchudzona" będzie lista przedmiotów maturalnych.

Zamiast 17 przedmiotów, z których maturzysta wybierał maksymalnie sześć, to absolwent szkoły ponadgimnazjalnej będzie musiał wybierać z 12. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich do likwidacji wytypował pięć najrzadziej wybieranych przedmiotów: wiedza o tańcu, historia muzyki, historia sztuki, filozofia oraz język łaciński z kulturą antyczną.

Pozostałe zostaną podzielone na dwa koszyki. W pierwszym znajdą się: język polski, historia, matematyka, biologia, chemia, fizyka i geografia. W drugim: języki obce oraz wiedza o społeczeństwie. Nie wiadomo jeszcze gdzie znajdzie się informatyka. Maturzysta będzie miał obowiązek wyboru przynajmniej jednego przedmiotu z każdej grupy i zdania go na poziomie rozszerzonym.
Czy nowy pomysł na maturę okaże się trafny? O tym przekonamy się dopiero za cztery lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie