Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mężczyzna unika lekarza

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Na zdjęciu Piotr Duma z Tarnobrzega, który włączył się w akcję profilaktyczną wczesnego wykrywania raka piersi u pań. Panowie myślą o zdrowiu kobiet, ale czy zwracają uwagę na swoje samopoczucie?
Na zdjęciu Piotr Duma z Tarnobrzega, który włączył się w akcję profilaktyczną wczesnego wykrywania raka piersi u pań. Panowie myślą o zdrowiu kobiet, ale czy zwracają uwagę na swoje samopoczucie? Fot. Grzegorz Lipiec
Coraz większe dysproporcje pomiędzy długością życia kobiet i mężczyzn w województwie podkarpackim. Panowie, jak "diabeł święconej wody", unikają wizyt u lekarzy.

Mężczyźni w naszym regionie nie dbają o siebie, do lekarza chodzą, kiedy objawy choroby utrudniają im życie, częściej ulegają wypadkom i urazom, dlatego ich leczenie jest droższe. Z drugiej strony brakuje programów profilaktycznych adresowanych do mężczyzn.

Z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że koszty leczenia mężczyzny od 40 roku życia systematycznie rosną i są o 100-500 złotych rocznie wyższe od kosztów leczenia kobiet w tej samej grupie wiekowej. Podobnie jest w naszym regionie.

NIEZDROWY TRYB ŻYCIA

- Mężczyźni częściej ulegają wypadkom przy pracy, mamy więcej wypadków przy pracach rolniczych. Ale też panowie mniej dbają o siebie, częściej i w większych ilościach niż kobiety piją alkohol, palą papierosy, żyją pod większą presją, więc są bardziej narażeni na niszczące działanie stresu. Stąd w grupie panów jest więcej chorób układu krążenia - mówi Wiesław Bek, rzecznik Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Ten niezdrowy tryb życia widać w statystykach. Mężczyźni w województwie podkarpackim żyją średnio o 8 lat krócej niż kobiety. Górna granica wieku mężczyzn to 73 lata, a pań 81 lat. Kobiety na Podkarpaciu żyją nieco dłużej niż statystyczna Polka, która żyje średnio 80 lat. Najczęściej panowie umierają na choroby układu krążenia - szczególnie w miastach, choroby układu moczowo - płciowego - znów częściej w miastach niż na wsi.

MĘŻCZYŹNI SZYBCIEJ UMIERAJĄ

Przerażające są również liczby pokazujące, jak ogromna jest dysproporcja i różnica między ilością zgonów według płci oraz wieku.

Według danych zgromadzonych przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie w naszym województwie mężczyźni umierają szybciej niż kobiety. W przedziale wiekowym od 30 do 34 roku życia w 2008 roku na 137 zgonów, aż 116 przypadało na panów. W tym samym przedziale pań zmarło tylko… 21. W przedziale wiekowym od 40 do 44 roku życia w 2008 roku umarło 216 panów, a tylko 82 panie. Liczba umierających mężczyzn oraz kobiet wyrównuje się dopiero w przedziale wiekowym 75-79 lat, czyli przekraczającym średnią długość życia panów.

SKORZYSTAJ Z BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH

Który mężczyzna robi sobie badania profilaktyczne, ekg, regularnie robi badania prostaty? Prawie żaden. Panowie przychodzą do lekarza już z zaawansowaną chorobą, kiedy leczenie jest kosztowne. A przecież najtańsza jest profilaktyka. Widać to po kobietach, dla których są realizowane programy profilaktyczne w zakresie raka szyjki macicy i raka piersi.

Jak się dowiadujemy na terenie województwa podkarpackiego można skorzystać z profilaktycznych programów zdrowotnych "Cztery pory roku dla zdrowia".

- Wśród tych wszystkich programów profilaktycznych są również i te przeznaczone dla mężczyzn. Mam tutaj na myśli przede wszystkim profilaktykę chorób układu krążenia oraz chorób odtytoniowych - mówi Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Na stronie internetowej naszego funduszu można sprawdzić dokładnie, gdzie badamy się za darmo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie