Michał Wojciechowski z medalami na mistrzostwach Europy

Kurier Lubelski, Damian Wiśniewski
materiały organizatora
Michał Wojciechowski (Spartan Lublin) wywalczył złoty medal w biegu na dystansie 10000 m podczas 10. mistrzostw Europy głuchych w lekkiej atletyce, które odbywają się w niemieckim Bochum. Zawodnik Spartana pokonał linię mety w czasie 32.28,13, deklasując swoich rywali. Na drugim miejscu został sklasyfikowany reprezentant Rosji Aleksei Elnikov (33.10,88), natomiast na najniższym stopniu podium stanął Hiszpan Martinez Almeida (33.43,72). Czempionat Starego Kontynentu w Niemczech potrwał do niedzieli, 28 lipca.

Biegacz ten nie zatrzymał się jednak na tylko jednym medalu. Zdobył także srebro na dystansie 5000 metrów.

Michał Wojciechowski ma na swoim koncie wiele sukcesów krajowych i międzynarodowych, zarówno na arenach lekkoatletycznych, jak i trasach przełajowych. Od wielu lat startuje również z powodzeniem ze sportowcami pełnosprawnymi. Michał wygrywał między innymi w swojej karierze biegi zaliczane do cyklu "Cztery Dychy do Maratonu", które odbywają się na 10-kilometrowych trasach w Lublinie. Jest multimedalistą krajowych czempionatów niesłyszących na różnych dystansach.

W 2018 roku zanotował historyczne osiągnięcie, zostając potrójnym złotym medalistą podczas Mistrzostw Europy w biegach przełajowych niesłyszących. 31-letni zawodnik okazał się bowiem najlepszy na dystansach 4 i 12 kilometrów, dokładając do swojego indywidualnego dorobku także złoto w "drużynówce". To największy sukces w historii polskiej lekkoatletyki osób niesłyszących.

Zawodnik ten reprezentuje również barwy tarnobrzeskiego klubu Witar.