Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Tolerancji. To ciężka i długa nauka

Grzegorz Lipiec
freeimages.com
W poniedziałek, 16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

Po tym co wydarzyło się w piątkowy wieczór w stolicy Francji narasta negatywna fala emocji wobec muzułmanów. Nie jesteśmy ufni wobec innych.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji obchodzony jest 16 listopada. To święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Działania na rzecz tolerancji w ramach obchodów skierowane zostały zarówno do placówek oświatowych, jak i szerszego kręgu społeczeństwa.

Wszystko się zmienia
Polacy są tolerancyjni - zdecydowana większość ankietowanych w sondażu CBOS (91 procent) nie miałaby nic przeciwko temu, by ich sąsiadem był przedstawiciel innej rasy lub narodowości. Przeważająca grupa respondentów obawiałaby się jednak zamieszkania obok członka sekty. Takie były wyniki jeszcze w ubiegłym roku. Teraz każdy kolejny sondaż pokazuje, że to się zmienia.

Kryzys
Kryzys imigracyjny, zamachy w Paryżu za które wszystko na to wskazuje odpowiada najsilniejsza
organizacja terrorystyczna, czyli Państwo Islamskie sprawiają, że coraz bardziej obawiamy się gości z krajów o innej kulturze, a w szczególności muzułmanów.

W piątkowy wieczór wielu z nas śledziło przed telewizorami to co działo się na ulicach Paryża. Następnego dnia w Tarnobrzegu przed meczem o mistrzostwo drugiej ligi pomiędzy Siarką a Polonią Bytom uczczono pamięć ofiar minutą ciszy. Z drugiej jednak strony kibice tarnobrzeskiego klubu zaprezentowali transparent o treści: „Płaczą Niemcy, płacze Francja - tak się kończy tolerancja”. Coraz więcej Polaków jest zdania, że nasz rząd nie może doprowadzić do przyjęcia imigrantów, którzy obecnie znajdują się w Niemczech. Jaki jest powód? Mogą tam być terroryści.

- Zamachowcy chcieli, abyśmy się bali. Im zależy przede wszystkim na destabilizacji Europy. Strach plus negatywne nastawienie do muzułmanów, a przecież nie wszyscy są terrorystami, nie prowadzi do niczego dobrego - mówi Leszek Gajos, socjolog.

Skąd niechęć Polaków do muzułmanów? Nie znamy go, możemy go sobie wyobrażać na dowolne, najstraszniejsze sposoby i to sprawia, że czujemy do niego strach już na samym starcie. Z badań CBOS wynika, że jedynie 12 procent ankietowanych poznało jakiegokolwiek muzułmanina.

Tylko od nas samych zależy, czy będziemy tolerancyjni. Najważniejsze jest poznanie tej drugiej strony i dopiero wtedy można kreować oceny. Inaczej nic się nigdy nie zmieni.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Inicjatywa ta spowodowana była pogłębiającymi się zjawiskami nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu, jakim towarzyszy marginalizacja i dyskryminacja mniejszości narodowej. Data nie jest przypadkowa. 16 listopada 1995 roku państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji oraz Plan Działań po zakończeniu obchodów Roku, przy czym Międzynarodowy Rok Tolerancji (1995). Państwa członkowskie podkreślają nie tylko konieczność walki z nietolerancją i rasizmem, lecz również znaczenie różnorodności kulturowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie