Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Piastowa wykupią grunt z bonifikatą

KaT
Mieszkańcy osiedla Piastów, którzy przyszli na spotkanie z przedstawicielami władz miasta i radnymi, tłumaczyli, że większości z nich nie stać na wykup użytkowanej od 30 lat ziemi według stawek wyliczonych na podstawie operatu.
Mieszkańcy osiedla Piastów, którzy przyszli na spotkanie z przedstawicielami władz miasta i radnymi, tłumaczyli, że większości z nich nie stać na wykup użytkowanej od 30 lat ziemi według stawek wyliczonych na podstawie operatu. K. Tajs
Prezydent Tarnobrzega ugiął się i zapowiedział, że ziemia, którą właściciele jednorodzinnych domów użytkują bezprawnie od lat, będą mogli wykupić ją od miasta z bonifikatą.

- Maksymalna wysokość zniżki sięgnie 50 procent wyliczonej na podstawie operatu kwoty - zapowiada Dariusz Kołek, przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega.

W marcu tego roku Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega wydał zarządzenie, na podstawie którego właścicielom domów jednorodzinnych, którzy dokonali przegrodzeń czyli powiększyli granice swoich posesji o teren należący do miasta zaproponowano dwa wyjścia. Pierwszą była możliwość wykupu zajętych terenów, na podstawie stawek, które określają opracowane przez niezależnych rzeczoznawców operaty. Wynika z nich, że średnio za metr kwadratowy zajętej ziemi mieszkańcy mają płacić od 116 do 119 złotych. Ci, którzy nie zdecydują się na wykup mogą podpisać z miastem umowę na dzierżawę gruntu. Problem polega tylko na tym, że dotychczasowa stawka dzierżawy wrośnie 99 groszy do 10 złotych za metr kwadratowy, a kwota zostanie naliczana wstecz od pierwszego kwietnia tego roku.

HORENDALNE STAWKI

Przeciwko takiemu rozwiązaniu tłumnie wystąpili mieszkańcy osiedla Piastów, gdzie problem przegrodzeń dotyczy niemal wszystkich mieszkańców. Przed alternatywą wykupu ziemi lub podpisania umowy na dzierżawę stanęło tam 272 mieszkańców. Swoje zdanie i stanowisko na temat rozporządzenia prezydenta, mieszkańcy wyrazili na spotkaniu z władzami miasta i radnymi, w którym także uczestniczył Norbert Mastalerz. Mieszkańcy, którzy nie zgadzają się na tak wysokie stawki wyliczone na podstawie operatu czy też stawki płat za bezużyteczne korzystanie z gruntu przedstawili kilka argumentów. Przypomnieli prezydentowi, że przed 30 laty, to właśnie oni zagospodarowali grunt zamieniony w miejskie gruzowisko. Przypomnieli także, że zgodnie z polskim prawem po 30-letnim użytkowaniu ziemi, przechodzi ona na własność użytkującego przez "prawo zasiedzenia". Zgłosili także zastrzeżenia do operatu wykonanego przez niezależnych rzeczoznawców, który pasy zajętej przez mieszkańców ziemi, wycenienia na równi z gruntem przeznaczonym pod zabudowę jednorodzinną na terenach wolnostojących.

DECYZJA W STYCZNIU

Zapowiedź wprowadzenia bonifikaty dla mieszkańców, którzy zdecydują się na wykup ziemi uspokoiła ich. Ci mieszkańcy, którzy zdecydują się na dzierżawę ziemi będą mogli wystąpić z indywidualnym wnioskiem o zmianę wysokości stawek. - Projekt uchwały w sprawie bonifikaty trafi na styczniową sesję - zapowiada Dariusz Kołek, przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega. - Zaproponuję prezydentowi, by to on zaproponował wysokość bonifikaty, ponieważ był autorem marcowego rozporządzenia.

Przewodniczący Kołek zapowiedział, że na podstawie rozmów i konsultacjach z radnymi, zawnioskuje do prezydenta, by maksymalna wysokość bonifikaty wyniosła 50 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie