Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister sportu Ukrainy ostro skrytykował dopuszczenie Rosjan do igrzysk i zastrzegł uważne kontrolowanie przestrzegania zasady neutralności

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
shutterstock.com
Ministerstwo Sportu Ukrainy potępiło decyzję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w sprawie udziału Rosjan i Białorusinów w igrzyskach olimpijskich 2024 w Paryżu.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ogłosił, że umożliwi rosyjskim i białoruskim sportowcom, którzy zakwalifikowali się w swoich dyscyplinach sportowych, udział w XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024 w Paryżu z neutralnym statusem.

Zawodnicy neutralni zostaną dopuszczeni do udziału w igrzyskach olimpijskich, zgodnie z zaleceniami MKOl. Zakaz wstępu obowiązywać będzie sportowców dyscyplin drużynowych, przedstawicieli organów siłowych (wojska i policji) oraz osobom wspierającym wojnę na Ukrainie.

Ukraiński minister potępił nieodpowiedzialną decyzję MKOl

– Zdecydowanie potępiamy nieodpowiedzialną decyzję członków Zarządu MKOl. Jeśli chodzi o udział Ukrainy w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich w 2024 roku: decyzję podejmiemy później, po konsultacjach z ukraińskim środowiskiem sportowym i najwyższymi przywódcami politycznymi kraju

– zaytował cytuje Matwieja Bidnego, tymczasowego szefa Ministerstwa Młodzieży i Sportu Ukrainy kanał telegramu departamentu.

Pełniący obowiązki ministra Młodzieży i Sportu Ukrainy Bidny powiedział agencji AFP, że „jedynie rezygnacja z rosyjskiego paszportu może być dziś dla sportowca jedynym możliwym sposobem na udowodnienie, że wartości olimpijskie są dla niego najwyższym priorytetem”.

Ukraińcy będą uważnie monitorować przestrzeganie zasady neutralności

Szef Ukraińskiego Komitetu Olimpijskiego Wadym Hutcajt ostrzegł, że Ukaińcy będą uważnie monitorować przestrzeganie warunków neutralności rosyjskich sportowców.

– Dosłownie wczoraj wziąłem udział w spotkaniu MKOl z narodowymi komitetami olimpijskimi krajów, podczas którego zauważyłem niezmienne stanowisko Ukrainy w sprawie wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z wszelkich zawodów międzynarodowych. Przez prawie rok wraz z naszymi krajami partnerskimi walczyliśmy na froncie dyplomatycznym, aby nie dopuścić do podjęcia tej decyzji. Pomimo naszych wysiłków, nasz głos nie został usłyszany. Mimo to walka będzie kontynuowana. Będziemy uważnie monitorować przestrzeganie warunków neutralności rosyjskich i białoruskich sportowców, a o wszelkich naruszeniach i nadużyciach tego statusu będziemy informować MKOl i międzynarodowe federacje sportowe

– zapowiedział Hutcajt.

od 7 lat
Wideo

Hokejowe Fudeko GAS Gdańsk chce się rozwijać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Minister sportu Ukrainy ostro skrytykował dopuszczenie Rosjan do igrzysk i zastrzegł uważne kontrolowanie przestrzegania zasady neutralności - Sportowy24

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie