Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie samolotowych akrobacji już w niedzielę, 2 czerwca na lotnisku w Turbi

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na lotnisku w Turbi były już organizowane pokazy sprzętu lotniczego, ale tym razem będą to pokazy niezwykłych akrobacji
Na lotnisku w Turbi były już organizowane pokazy sprzętu lotniczego, ale tym razem będą to pokazy niezwykłych akrobacji Zdzisław Surowaniec
W niedzielę, 2 czerwca na lotnisku Stalowowolskiego Aeroklubu w Turbi zorganizowane zostaną V Podkarpackie Pokazy Lotnicze. Zaplanowane zostały jako wydarzenie wieńczące XX Szybowcowe Mistrzostwa Europy, odbywające się na lotnisku w Turbi.

- Tegoroczne pokazy są wyjątkowe dla Stalowej Woli, bowiem pokazują, że nasze miasto może szybować na poziomie miast o najwyższym rozwoju gospodarczym w regionie - powiedział prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny.

- To pokazy ponad setki różnego typu samolotów i sprzętu lotniczego, ale przede wszystkim prezentacja umiejętności ludzi, którzy pokochali niebo, dla których pasja latania jest najważniejsza - ocenił.

Zaprezentują się mistrzowie podniebnych pokazów akrobatycznych. Podczas występów 2 czerwca z pewnością zagwarantują niecodzienne widowisko zapierające dech w piersiach oraz precyzyjny pilotaż, kunszt i umiejętności lotnicze piloci z Polski i z zagranicy. Na stalowowolskim niebie zobaczymy też wiele zabytków techniki lotniczej.

Łukasz Czepiela to nazwisko mówi wszystko! Pochodzący z Rzeszowa pilot liniowy i wyścigowy, mistrz świata Red Bull Air Race w klasie Challenger. Jeśli jeszcze ktoś nie słyszał, to właśnie na Carbon Cub, Łukasz Czepiela wylądował na molo w Sopocie. Takiego wyczynu, przed Łukaszem, nie dokonał jeszcze nikt!

Umiejętności zaprezentuje także Maciej Pospieszyński na najlepszym na świecie samolocie akrobacyjnym Extra 330 S.C. Na płycie lotniska w Turbi zobaczymy również Jurgisa Kairysa – urodzonego w Krasnojarsku światowej klasy litewskiego pilota akrobacyjnego i inżyniera lotnictwa. Mistrz świata i Europy, wynalazca kilku numerów akrobacyjnych. W stalowowolskich przestworzach nie może zabraknąć też zawodowego pilota śmigłowca – Marii Muś. Na co dzień zasiada za sterami Bella 427 – prywatnej, powietrznej taksówki. Niedawno weszła w posiadanie wyjątkowego helikoptera, Bölkowa Bo 105, który ma jej w tym pomóc.

Poznamy także Wojtka Bógdała – pilota Motoparalotniowej Kadry Narodowej. Zaprezentuje się także TS-11 Iskra – „Mieleckie dziecko”. Ten samolot to niemal ikona polskiego lotnictwa wojskowego. Wyprodukowana w ponad 420 egzemplarzach Iskra była pierwszym polskim samolotem odrzutowym. Zobaczymy także „dzieci” Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła: Falcon 2000S i Antonov AN-2. Pojawi się też dwupłatowy i dwumiejscowy samolot, którego skrzydła i śmigło są zbudowane z drewna, kadłub z rur stalowych, a cała konstrukcja pokryta jest płótnem – Hatz Classic. Kolejną atrakcją pokazów w Turbi będzie wiatrakowiec Cavalon.

Do listy załóg, które wystąpią podczas pokazów lotniczych 2 czerwca, dołączy grupa Firebirds, CellFast Flying Team czy 3AT3 Formation Flying Team. Zobaczymy Mustanga P51 – mianowanego imieniem „Louisiana Kid” Będzie to nie lada widowisko, bo nieczęsto można oglądać na niebie rozpędzonego do 600 kilometrów na godzinę dwutonowego rumaka w przepięknym błękitnym malowaniu. Zobaczymy również Piper Cub – amerykański lekki samolot szkolno-turystyczny z końca lat 30. XX wieku, dwumiejscowy jednosilnikowy górnopłat ze stałym podwoziem.

„Wiedeńczyk” to egzemplarz transportowo-desantowej wersji samolotu typu AN-2 (popularnie zwanego „Antek”), skonstruowanego w biurze Olega Antonowa w 1947 roku.

Tiger Moth T-7230 to unikatowy, historyczny samolot bazujący w Polsce. W programie zaplanowano pokaz legendarnego samolotu szkolnego Amerykańskich Sił Powietrznych z czasów II wojny światowej. Boeing Stearman lata po polskim niebie od wiosny 2014 r.

Widzowie zobaczą na niebie potężny radziecki samolot Yak-3u. W przestworza wzbije się także „Harvard 4M”, czyli kanadyjska odmiana samolotu North American T-6G „Texan” – podstawowego samolotu zaawansowanego szkolenia produkowanego w USA i Kanadzie. Używali go w USA i wszyscy Alianci. US Air Force, US Navy, US Marines, RCAF, RAF, PSP.

Słowacka grupa rekonstrukcyjna Retro Sky Team lata samolotami w barwach z czasów II Wojny Światowej. Samoloty podczas pokazów lotniczych będą wykonywały symulacje bombardowania oraz walk powietrznych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – umacnia się rynek pracownika

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie