Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mit Grunwaldu ciągle żywy (video)

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Już w sobotę w Nowej Dębie świętowano 600-lecie bitwy pod Grunwaldem.
Już w sobotę w Nowej Dębie świętowano 600-lecie bitwy pod Grunwaldem. Fot. Grzegorz Lipiec
Co dla nas znaczy rozgromienie Krzyżaków 600 lat temu? Grunwald w końcu była ważnym, acz niewykorzystanym zwycięstwem.

Pod Grunwaldem stanęły przeciwko sobie dwie potęgi: Królestwo Polskie w unii z Wielkim Księstwem Litewskim i Zakon Krzyżacki. 15 lipca 1410 roku rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecza. W czwartek mija 600 lat od tego historycznego wydarzenia.

Bitwa grunwaldzka była starciem zachodniej ze wschodnią Europą. Była walką o zdobycie przewagi nad przeciwnikiem, a także podstawą do stworzenia poczucia tożsamości narodowej, a także obroną wiary przed poganami, jak Polaków opisywali Krzyżacy.

WIELKA WOJNA I WIELKA BITWA

Przyczyn wojny polsko-krzyżackiej w latach 1409-1411 należy szukać na Żmudzi. To właśnie tam wybuchło antykrzyżackie powstanie, które przerodziło się w jedno z największych starć okresu średniowiecza.

Na polu bitwy pod wsią Grunwald łącznie stanęło 15 lipca 1410 roku około 50 tysięcy ludzi, w tym około 40-45 tysięcy konnych. Artylerię posiadały obie strony, ale decydujący bój stoczyły oddziały konnicy w bezpośrednim starciu.

Wodzem naczelnym wojska polsko-litewskiego w bitwie grunwaldzkiej był król Władysław II Jagiełło. Armią krzyżacką dowodził Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen. Według różnych szacunków liczyła ona około 16 tysięcy konnych (w tym około 500 braci zakonnych) oraz około 5 tysięcy pieszych. Dochodziła jeszcze do tego stanu wojska krzyżackiego służba taborowa.

Skład etniczny armii królewskiej był różny, choć zdecydowaną przewagę liczebną mieli Polacy. Obok nich pod rozkazami Jagiełły walczyli Rusini, Litwini i Żmudzini, Tatarzy, zaciężni Czesi i Morawianie. Walczyli w tej armii nie tylko ludzie pochodzenia rycerskiego. Można w przybliżeniu przyjąć, że armia królewska liczyła około 20 tysięcy Polaków i około 10 tysięcy wojsk litewsko-ruskich, w tym około 1000 jeźdźców tatarskich. Razem w armii Jagiełły było, zatem około 30 tysięcy walczących.

Kilkugodzinna bitwa - zwana tradycyjnie bitwą pod Grunwaldem - toczyła się w rzeczywistości w kilku miejscach, czasem nawet równocześnie. Rozpoczęła się około południa, trzy godziny po pierwszych starciach oddziałów rozpoznawczych, a trwała do wieczora. Zakończyła się pogromem armii krzyżackiej oraz śmiercią Wielkiego Mistrza Zakonnego.

WIKTORIA GRUNWALDZKA

Dlaczego bitwa pod Grunwaldem jest tak ważna dla Polaków, skoro to zwycięstwo i tak nie zostało do końca wykorzystane?

- Bitwa pod Grunwaldem to według wielu historyków jedna z największych i najważniejszych starć średniowiecza - mówi Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. - Pokonaliśmy niezwyciężoną i bardzo silną armię krzyżacką. Po drugie, Europa była już w tym czasie na etapie tworzenia państw narodowych. Właśnie to zwycięstwo sprawiło, że wielu naszych rodaków poczuło, że są jednym narodem.

Jak dodaje dyrektor Adam Wójcik warto pamiętać, że Królestwo Polskie było traktowane w tamtym okresie, jako państwo półpogańskie i dzikie. - Zwycięstwo pod Grunwaldem położyło kres temu myśleniu - wyjaśnia. - Poza tym, wydarzenia z 1410 roku były dla Polaków niezwykle ważne w przyszłości. W czasach zaborów oraz okupacji to zwycięstwo krzepiło nasze serca w walce o niepodległość.

LOKALNE NALECIAŁOŚCI

Czy w bitwie pod Grunwaldem można się doszukać jakiś lokalnych naleciałości?

- W bitwie brała udział liczna grupa rycerzy Chorągwi Sandomierskiej. Pod Grunwaldem byli również Tarnowscy, mieszkający wtedy w Tarnowie - opowiada Adam Wójcik. - Jeśli mówimy o wkładzie tej ziemi w zwycięstwo pod Grunwaldem to warto odnotować, że w 1409 roku, kiedy to ogłoszono wielkie łowy, to właśnie w Puszczy Sandomierskiej zabito wiele zwierząt. Dzięki temu można było wyżywić tak ogromną, jak na owe czasy armię.

NOWA DĘBA DOŁĄCZYŁA DO INNYCH MIAST

W naszym regionie tylko Nowa Dęba włączyła się w szereg imprez krajowych, upamiętniających wielkie zwycięstwo pod Grunwaldem w 1410 roku. W sobotę przed Samorządowym Ośrodkiem Kultury odbyły się pokazy walk rodem ze średniowiecza. Dzisiaj (tj. 15 lipca) 600-lecie bitwy pod Grunwaldem świętowane będzie w Chmielowie, na placu przy pomniku Grunwaldzkim. Początek przewidziany jest na godz. 17.

W sobotę (17 lipca) pod Grunwaldem będą miały miejsce główne obchody 600 rocznicy zwycięstwa wojsk Władysława Jagiełły nad Krzyżakami. Wiemy, że w uroczystościach wezmą udział przedstawiciele naszego regionu, i są to głównie osoby związane z harcerstwem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie