Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młody lekarz wprowadzi Pracownię Diagnostyki Obrazowej w szpitalu w Stalowej Woli w XXI wiek

Zdzisław Surowaniec [email protected]
Doktor nauk medycznych Daniel Knap, który przejął obowiązki kierownika Pracowni Diagnostyki Obrazowej w szpitalu, wprowadzi pracownię w XXI wiek.

Doktor Knap ma 36 lat, jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Staż podyplomowy odbywał w Szpitalu imienia Rydygiera w Katowicach, następnie przez dziesięć lat pracował w Centralnym Szpitalu Klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Był również konsultantem radiologii zabiegowej w Wielkiej Brytanii.

Neuroradiologia

W czasie pracy w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach ukończył studia doktorskie z obroną pracy na temat embolizacji (zamknięcia) tętniaków mózgu. Posiada specjalizację z radiologii i diagnostyki obrazowej, obecnie robi międzynarodową specjalizację z zakresu neuroradiologii.

- Stalowa Wola jest mi bliska, bo tu się urodziłem i wychowałem. Jestem absolwentem klasy o profilu biologiczno-chemicznym w "Staszku". Szpital oglądałem więc niemal codziennie z przystanku autobusowego - przyznaje.

Chciał wrócić

- Później wyjechałem na studia medyczne, a doświadczenie zdobywałem na Śląsku, we Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Miałem szczęście pracować u wielu wybitnych specjalistów. Zawsze jednak chciałem tu wrócić, ale skutecznie blokował mnie brak możliwości rozwoju zawodowego - stwierdził.

Magnesem dla młodego naukowca i lekarza jest to, że stalowowolską diagnostykę obrazową czekają wielkie, pozytywne zmiany. Przeprowadzka do nowoczesnych pomieszczeń, zakup nowego tomografu komputerowego oraz zapowiedź kolejnych, ważnych inwestycji w sprzęt diagnostyczny sprawiają, że stalowowolski szpital staje się miejscem, gdzie młodzi lekarze mogą stale się rozwijać.

- Przy okazji mogę wziąć aktywny udział we wdrażaniu w rodzinnym mieście diagnostyki obrazowej z prawdziwego zdarzenia, na miarę XXI wieku - uważa dr Knap.

Supernowoczesny

Skalę tej zmiany najlepiej oddają liczby: 1-rzędowy aparat zastąpi prawdopodobnie 64-rzędowy albo jeszcze nowocześniejszy, w zależności od tego, jak skończy się procedura przetargowa. Klasa aparatu, który trafi do Stalowej Woli, pozwoli na wykrywanie nawet najmniejszych zmian nowotworowych, we wczesnej fazie. Rekonstrukcje objętościowe z dobrą jakością, które teraz są niemożliwe, staną się standardem, będą dostępne - mówiąc kolokwialnie - za pomocą jednego kliknięcia myszki.

Zaawansowane badania

Nowy tomograf pozwoli na przeprowadzenie zaawansowanych badań naczyniowych centralnego układu nerwowego, wielofazowego badania jamy brzusznej, czy diagnostyki kwalifikującej do zabiegów udrażniania tętnic. Do tej pory wykonanie takich badań w szpitalu było niemożliwe.

- Warto podkreślić też szczególną rolę tomografu w walce z udarami mózgu. Jak podają ostatnie, rzetelne źródła, to udary mózgu są trzecie co do częstości przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałego kalectwa i braku samodzielności u osób dorosłych. Nowy tomograf będzie wsparciem dla stalowowolskiej neurologii i "udarówki" - potwierdza nowy szef pracowni diagnostyki.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie