MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież licealna poznała rówieśników z egzotycznych krajów

Zdzisław Surowaniec
Fauzia i Tatiana w Stalowej Woli.
Fauzia i Tatiana w Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 przy ulicy Polnej w Stalowej Woli, zwanej ekonomikiem, zakończył się projekt pod nazwą Enter Your Future, z udziałem studentem z Mołdawii i Pakistanu.

Paweł Ciołkosz, dyrektor Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3:

- Nasi goście postrzegają Polskę jako wielki park zieleni. Stalowa Wola w ich ocenie jest małym miastem, ale właśnie bardzo zielonym. To, co szczególnie je zaskoczyło, to ścieżki rowerowe, bo w Pakistanie i Mołdawii nie ma wyznaczonych tras dla rowerzystów i w ogóle niewiele ludzi jeździ na rowerach, tu na każdym kroku widziały rowerzystę.

Organizatorem było AIESEC Polska. W ramach projektu w szkołach urządzane są warsztaty z udziałem zaproszonych gości z odległych zakątków świata. - Takie spotkania są okazją do poszerzenia horyzontów, otwarcia się na świat oraz pogłębienia wiedzy młodzieży - powiedział dyrektor szkoły Piotr Ciołkosz.

WIELE KRAJÓW

Ekonomik gościł Fauzię Zafar z Pakistanu, która studiuje na Bahria Karachi Campus oraz Tatianę Grosu z Republiki Mołdawii studiującą na Academy of Economic Science w Mołdawii.

Fauzia Zafar współpracuje z organizacją AIESEC dwa lata i odwiedziła już wiele krajów m. in. Argentynę, Brazylię i Katar. Natomiast Tatiana Grosu z organizacją związana jest od półtora roku i poprzednio była jedynie na Ukrainie. Obie były w Polsce po raz pierwszy.

- Fauzia nigdy nie była w Europie, a bardzo chciała poznać kulturę kraju europejskiego. Sama do końca nie wybiera jednak kraju, do którego się uda, to organizacja AIESEC wyznacza miejsce pobytu. Pragnęła przyjechać do Europy, do Polski, aby powiedzieć coś pozytywnego o swoim kraju, gdyż wie, że większość Europejczyków słysząc "Pakistan" przywołuje na myśl same negatywne zdarzenia i błędnie postrzega ten kraj, a przecież ma on tak wiele do zaoferowania - tłumaczy dyrektor Ciołkosz.

INTERESUJĄCA EUROPA

Dla Tatiany nie miało znaczenia do jakiego kraju przyjedzie. Interesuje się krajami należącymi do UE, a Polska jest członkiem Unii i dlatego cieszyła się, że mogła poznać, zobaczyć jak nasz kraj się rozwija. Fauzia i Tatiana pracują jako wolontariuszki w programie Enter Your Future dzięki czemu mają możliwość podróżowania, poznania pięknych miejsc, kultury kraju, w jakim się znajdują, a przede wszystkim współpracy z innymi młodymi ludźmi, którym przybliżają kulturę swoich krajów, religię, zwyczaje i sposób życia zwykłych mieszkańców. Zachęcają też do nauki języków obcych, zwłaszcza języka angielskiego.

NAUKA ANGIELSKIEGO

Zdaniem praktykantek szkoły w Pakistanie, Mołdawii i Polsce nie różnią się bardzo. W Pakistanie językiem urzędowym jest język angielski, co bardzo ułatwia komunikację z innymi ludźmi na całym świecie. W Mołdawii uczniowie uczą się języka angielskiego obowiązkowo od najmłodszych lat i w wieku 16, 17 lat potrafią już biegle posługiwać się tym językiem, ponadto obowiązkowo uczą się też języka rosyjskiego, gdyż jego znajomość pozwala im znaleźć lepszą pracę po studiach.

- O polskiej gościnności słyszały bardzo dużo, a w ostatnich dniach mogły zweryfikować swoją wiedzę na ten temat m. in. mieszkając u rodzin naszych uczniów i uczestnicząc w ich prawdziwym, rodzinnym życiu. Uważają, że ludzie są tu niezmiernie mili, pomocni, gościnni i życzliwi - przekazał nam dyrektor Ciołkosz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie