Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Izraela gościła w tarnobrzeskim "Koperniku"

Grzegorz LIPIEC [email protected]
Przez jeden dzień w Tarnobrzegu gościło 44 uczniów oraz czterech nauczycieli z izraelskiej szkoły w Holon pod Tel Awiwem.
Przez jeden dzień w Tarnobrzegu gościło 44 uczniów oraz czterech nauczycieli z izraelskiej szkoły w Holon pod Tel Awiwem. Fot. Grzegorz Lipiec
W tarnobrzeskim Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika gościła w środę grupa 44 uczniów wraz z czterema nauczycielami z partnerskiej szkoły w Holon pod Tel Awiwem. Dla wielu Izraelczyków wycieczka do Polski była wyprawą do kraju ich dziadków.

Uśmiechnięci, zaskoczeni chłodem, bardzo głośni i ciekawi tego, jak wygląda Polska. Tarnobrzeg odwiedziło 44 uczniów szkoły w Holon, a wszystko dzięki projektowi "Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów".

ZWIEDZAJĄ CAŁĄ POLSKĘ

Co roku do Polski przyjeżdża około 40 tysięcy młodych Izraelczyków. Do tej pory odwiedzali głównie miejsca martyrologii narodu żydowskiego. Projekt "Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów", który powstał dzięki współpracy Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Ministerstwem Edukacji Izraela, Instytutem Polskim w Tel Awiwie i Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie, ma to zmienić. Teraz, oprócz zwiedzania na przykład obozu koncentracyjnego, uczniowie z Izraela mają szansę zobaczyć również takie miasta jak Tarnobrzeg, które jeszcze przed drugą wojną światową zamieszkiwała w większości ludność żydowska.

Dzięki uprzejmości dyrekcji tarnobrzeskiego "Kopernika" oraz młodzieży tej szkoły z klas 2a, 2c, 2d oraz 3f w środę zwiedzali Tarnobrzeg. Zobaczyli między innymi plac Bartosza Głowackiego, przy którym stoi jeszcze kilkanaście kamienic, pamiętających początek XX wieku, a także zespół pałacowo-parkowy w Dzikowie.

WIECZORNE SPOTKANIE KULTUR

Po zwiedzaniu Tarnobrzega odbyło się spotkanie w budynku szkoły, w trakcie którego uczniowie z Izraela zaprezentowali swoją bogatą kulturę, a także wyjaśnili powód swojej wizyty w Polsce.

- Wyjazd do Polski i zwiedzanie obozu w Oświęcimiu czy też krakowskiej dzielnicy Kazimierz to dla nas sentymentalna podróż w czasie. W końcu to w Oświęcimiu ginęli między innymi nasi dziadowie, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu w krakowskim Kazimierzu kwitła kultura żydowska - powiedział do zebranych jeden z izraelskich uczniów. - To dla nas obowiązek oraz zaszczyt gościć w Polsce.

Zarówno młodzi mieszkańcy Tarnobrzega, jak i goście z Holon podkreślali tragiczne losy Polaków oraz Żydów w trakcie drugiej wojny światowej. Losów, które naznaczone były czasami kolaboracją z hitlerowskim okupantem. Na szczęście takich przypadków nie było za wiele, a częściej Polacy pomagali Żydom przeżyć trudne lata wojny.

Młodzież z "Kopernika" przygotowała w środowy wieczór bardzo ciekawy program artystyczny, a uczniowie z Izraela zrewanżowali się piosenkami w swoim ojczystym języku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie