Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież zmierzyła się z próbną maturą z matematyki. Była trudna i wymagająca

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Maturzyści z ze Złotej Kościuszkowskiej w Stalowej Woli, zwanej „budowlanką, na egzaminie
Maturzyści z ze Złotej Kościuszkowskiej w Stalowej Woli, zwanej „budowlanką, na egzaminie Zdzisław Surowaniec
- Ostatnie zadanie z wyliczaniem pola graniastosłupa uczniowie ocenili, jako jedno z najtrudniejszych w przygotowanym zestawie. We wtorek maturzyści mierzyli się z matematyką na próbnej maturze z Echem Dnia.

We wtorek szkoły z regionu podkarpackiego, biorące udział w próbie rozpoczęły egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Tak było między innymi w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli, gdzie do matury zasiadło sześć klas.

- Warto przystąpić do próbnej matury. To ważne, by dobrze przygotować się do egzaminu dojrzałości. Już za dwa miesiące maturzyści zasiądą do prawdziwego egzaminu. Jeszcze jest czas, by poprawić niektóre zaległości. Nasza szkoła już po raz kolejny bierze udział w próbnej maturze z Echem Dnia. To ważny etap naszych uczniów na drodze do egzaminu dojrzałości - powiedziała Małgorzata Jaklińsków, zastępca dyrektora szkoły nazywanej Złotą Kościuszkowską.

Od godziny dziewiątej uczniowie zasiedli do próby z matematyki. Matematyka uchodzi za trudny przedmiot na maturze. Tym lepiej, że można było sprawdzić swoje umiejętności. - Zadania mnie zaskoczyły. Były trudne. Skala trudności o tyle mnie zaskoczyła, że jesienią też pisałem próbny egzamin z matematyki i wtedy było łatwiej - mówił Dominik po wyjściu z sali.

Maturzystki Klaudia i Natalia, które jako jedne z pierwszych napisały test z matematyki, także określiły poziom arkusza jako trudny. Pocieszały się, że w maju będzie lepiej.

- Analizowaliśmy z kolegami inne arkusze maturalne z ubiegłych lat i zwykle na maturze pytania w maju, na prawdziwym egzaminie dojrzałości były łatwiejsze, niż na próbnym sprawdzianie - mówiły.

Dziś, w środę 13 marca, będzie próbna matura z języka angielskiego. Maturzyści mają trzy godziny na rozwiązanie testu. Później arkusze z odpowiedziami publikujemy na echodnia.eu.

- Okazuje się, że nie wystarczy umieć liczyć, żeby dobrze zdać maturę z matematyki. Zadania na próbnym egzaminie wymagały bowiem bardzo dużo myślenia - mówili we wtorek, 12 marca uczniowie po zakończeniu Matury Próbnej z matematyki, z Eche Dnia.

Autor arkusza maturalnego Piotr Leszczyński, nauczyciel matematyki i metodyk w Samorządowym Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach nie ocenia, czy zadania były łatwe czy trudne. Wyjaśnia jednak, że arkusz zawierał wszystkie zagadnienia, jakie są przewidziane w podstawie programowej, wiele z nich było „typowych”, czyli takich, które powinien rozwiązać nawet „średni” uczeń, który uczył się do matury.

Matematyki nie da się nauczyć pół roku przed maturą. - W arkuszu znalazły się zadania z praktycznie wszystkich dziedzin matematyki, tworzących podstawę programową. Były na przykład liczby rzeczywiste, planimetria, geometria, funkcje, ciągi, czy rachunek prawdopodobieństwa - wylicza Piotr Leszczyński tłumacząc, że matematyki nie da się nauczyć w pół roku przed maturą, trzeba rozwiązywać zadania systematycznie przez całą szkołę średnią, żeby nie mieć braków w żadnej z jej dziedzin.

Najważniejsza jest systematyczność. - - Myślę że ci uczniowie, którzy przygotowywali się do egzaminu systematycznie poradzą sobie świetnie, być może nawet na 100 procent. Dla tych, którzy mają braki, próbny egzamin będzie okazją do sprawdzenia, nad czym muszą jeszcze popracować. Moim zdaniem najtrudniejsze w arkuszu jest zadanie ze stereometrii, które wymaga kilku etapów a uczeń na początku musi zaplanować strategię rozwiązania. W zadaniach zamkniętych ważną rzeczą jest to, żeby nie liczyć wszystkiego od razu, bo czasem warto wybrać właściwą odpowiedz metodą eliminacji - podsumowuje Piotr Leszczyński.

132 szkoły i ponad 12 tysięcy maturzystów - w poniedziałek, 11 marca ruszyła jubileuszowa, 10. Świętokrzyska Matura Próbna. Kilka ton arkuszy trafiło do szkół. Zgłosiła się po także część szkół z regionu podkarpackiego.

To już dziesiąta edycja próbnego egzaminu, który organizuje Uniwersytet Jana Kochanowskiego we współpracy z „Echem Dnia”, Urzędem Miasta w Kielcach i Radiem Kielce.

Pomysł narodził się w 2010 roku w redakcji „Echa Dnia”. Dziennikarze kieleckich mediów zajmują się nie tylko promocją, ale i organizacją wydarzenia. Koordynatorem akcji jest Uniwersytet Jana Kochanowskiego, który odpowiada także za druk arkuszy przygotowanych przez metodyków z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Przez dotychczasowych dziewięć edycji nasz egzamin zdawało aż 145 tysięcy osób.

- Trzymam kciuki za maturzystów. Ich sukces jest także naszym sukcesem i liczę, że marcowa próba przyczyni się do lepszego przygotowania do majowego egzaminu - mówi profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Pomysł próbnej matury narodził się w Kielcach, natomiast wykracza ona poza ramy województwa świętokrzyskiego. Piszą ją bowiem także maturzyć z regionu radomskiego oraz Podkarpacia. Po arkusze zgłosiła się w tym roku część szkół ponadgimnazjalnych z Tarnobrzega, Stalowej Woli, Niska, Nowej Dęby czy Grębowa.

- Pomysł zorganizowania próbnej matury z „Echem Dnia” to bardzo dobry pomysł. To dla szkoły ogromne ułatwienie, bo dostajemy gotowe arkusze, a dla uczniów znakomita okazja do sprawdzenia się przed majowymi egzaminami - mówi dyrektor jednej ze szkół.

Tuż po egzaminie na naszym internetowym portalu echodnia.eu/podkarpackie opublikujemy odpowiedzi, nauczyciele znajdą tam zaś schematy oceniania. To ostatni moment na to, aby uzupełnić wiedzę czy choćby przygotować się psychicznie do prawdziwego egzaminu w maju.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Regionalny Puchar Polski, Król Twittera w V lidze, Odra bardziej hiszpańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie