Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mnóstwo zainteresowanych seminarium "Człowiek i środowisko wobec żywiołu"

kat
Uczestnicy seminarium zwiedzili w Tarnobrzegu Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej i pałac Tarnowskich w Dzikowie. (Pierwszy z lewej) Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, obok Antoni Sikoń, prezes Tarnobrzeskich Wodociągów
Uczestnicy seminarium zwiedzili w Tarnobrzegu Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej i pałac Tarnowskich w Dzikowie. (Pierwszy z lewej) Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, obok Antoni Sikoń, prezes Tarnobrzeskich Wodociągów archiwum
Blisko 90 osób, a wśród nich naukowcy zajmujący się problematyką gospodarki wodnej, przedstawiciele firm wodociągowych z całego kraju wraz z radą krajową duszpasterstwa tej branży przybyło do Tarnobrzega na seminarium zorganizowane przez Tarnobrzeskie Wodociągi.

Trzydniowe spotkanie pod nazwą "Człowiek i środowisko wobec żywiołu. Aspekt antropologiczny i techniczny" poświęcone było tematyce powodzi, która przed rokiem tak dotkliwie doświadczyła mieszkańców Tarnobrzega a także wyrządziła ogromne szkody w majątku gospodarki ściekowej.

Program trzydniowego seminarium był bardzo bogaty i urozmaicony. Goście z zainteresowaniem wysłuchali ks. Bogusława Pituchy, dyrektora Caritas Diecezji Sandomierskiej, który mówił o tym, jak istotna była ludzka solidarność w obliczu powodzi. Skalę nieszczęścia przybliżył uczestnikom starszy kapitan Jacek Widach, który prezentował, z jakim poświęceniem i wysiłkiem strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu nieśli pomoc mieszkańcom zalanych osiedli Tarnobrzega i okolicznych miejscowości. Dopełnieniem jego słów była wystawa fotografii "Powódź 2010".

Seminarium to także liczne wykłady. O możliwościach finansowania gospodarki wodnej mówił profesor Marek Gromiec, o ryzyku zdarzeń niepożądanych w inżynierii środowiska opowiadał profesor Janusz Rak. Natomiast socjolog dr Marek Ziemba poruszył temat "Oszczędzanie wody w świadomości Polaków".
W seminarium wpisana była także część turystyczna. Uczestnicy zwiedzili zamek i muzeum w Baranowie Sandomierskim. W Tarnobrzegu Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej, pałac Tarnowskich w Dzikowie i zalew machowski. - Wycieczki były dla naszych gości również okazją, by na własne oczy obejrzeć znany tylko z telewizyjnych przekazów krajobraz po powodzi - mówi Wioletta Wojtkowiak rzecznik prasowy Tarnobrzeskich Wodociągów. - Odwiedzili między innymi Klasztor sióstr Dominikanek w Wielowsi, który ucierpiał od żywiołu i gdzie wciąż trwają prace naprawcze. Goście byli pod wrażeniem rozmiaru szkód, jakie woda wyrządziła w klasztorze.

Seminarium zakończyły obrady Krajowej Rady Duszpasterstwa Zawodowego Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Patronem środowiska wodociągowców jest święty Franciszek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie